Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1414  
Παλιά 26-07-16, 17:19
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Καλέ μου Μπερνιε Ρικο, νομίζω ότι δίνω μια άλλη οπτική στην ανάγνωση των ιερών κειμένων και αυτά που λέω, τα συνδέω μεταξύ τους, έχουν μια πολύ αξιόλογη αλληλουχία γεγονότων και αλληλοεξήγηση.
Δεν είναι "φανταστικά" πράγματα αλλά με τέτοιο τρόπο λειτουργούν οι con artist και οι κοινοί απατεώνες διαχρονικά.

"κάτω από ποιά ιδιότητα έχετε αποδείξει τι"
Η μοναδική μου ιδιότητα είναι ότι έχω μια καλή σχέση με την ιστορία, έχω διαβάσει πολλά βιβλία, εχω μελετήσει μυθολογίες και την ελληνική και άλλες, σκέπτομαι αδέσμευτα. Έχω αποδείξει όtι γράφω εδώ εφόσον δεν μπορεί κάποιος να ανατρέψει με λογικά
επιχειρήματα τις σκέψεις μου. Παράδειγμα. η σταύρωση έγινε την μοναδική ημέρα του χρόνου που είναι πιο εύκολη και πιο σύντομη.
Τυχαίο ? Δε νομίζω
Αλλά, έστω τυχαίο, ένας καθώς πρέπει θεός, που θέλει να θυσιαστεί για τις αμαρτίες μας, και καλά λέμε τώρα, νταξ, θα έλεγε, έ όχι σήμερα ρε σεις, αύριο να θυσιαστώ για πιο δύσκολα και πιο λεβέντικα να πιάσει τόπο η θυσία μου για πιο πολύ.
Σε αυτό το απλό, ΟΥΔΕΙΣ εφερε ΟΥΔΕΜΙΑ ουσιαστική και με περιεχόμενο αντίρρηση διαφορετική επεξήγηση , εrμηνεία κλπ

Άλλο

Στον Λουκά 10, μαθαίνουμε ότι ο Χριστούλης εκτός από τους δώδεκα μαθητές, είχε και άλλους εβδομήντα που σκορπίστηκαν δυο δυο σε όλα τα μέρη που θα πήγαινε και ο Χριστούλης και τον περίμενα και "προετοίμαζαν το έδαφος"

Το έδαφος χρειάζεται προετοιμασία ΜΟΝΟ αν πας να κάνεις σικέ θαύματα και είσαι con artist. Δε ξέρω, όλα "δένουν" ότι έχουμε σε ιερά κείμενα την λεπτομερειακή δουλειά μιας ομάδας απατεώνων όπως αυτές οι ομάδες δρούσαν και δρουν
στο Αμέρικα Ευρώπες και αλλού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 26-07-16 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση