Θέμα: Μαγεία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #160  
Παλιά 31-01-10, 15:39
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Τρεις παρατηρήσεις λοιπόν :

1) Σχετικά με τη "δουλειά". Ρωτώ ευθέως κάθε έναν που με διαβάζει εδώ μέσα :
Κατά πόσο κάνετε τη τέχνη η το λειτούργημα στα οποία συντονίζεστε με τα ανώτερα επίπεδα για να πάρετε την έμπνευση η την φώτιση για να δημιουργήσετε η να ανακαλύψετε η να θεραπεύσετε???? Το 1% αν απαντήσει θετικά θα είμαι πολύ αισιόδοξος. Σου είπα και παραπάνω : Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα... εσύ μου απάντησες γεμάτη αλαζονία τι ξέρω για τη ζωή σου και σε κρίνω μπλα μπλα μπλα ... (αν ήσουν 70 χρονών χορτάτη από τη ζωή, θα είχες τις απαντήσεις που ψάχνεις)


2) Σχετικά με την αντίφαση : Ο καλός ζωγράφος δεν βάζει άλλους να ζωγραφίσουν τους πίνακές του, ούτε αντιγράφει άλλους. Ο σωστός ζωγράφος κάνει ο ίδιος τους πίνακές του. Και για να γίνει κάποιος καλός ζωγράφος, πρέπει πρώτα να ΖΗΤΗΣΕΙ να μάθει, έπειτα να μάθει και τέλος να δημιουργήσει ή και μεγαλουργήσει.

3) Επειδή ρωτάς εσύ πως να λύσεις τα μάγια σου, θα σου πω αλλά ότι κατάλαβες κατάλαβες :

α) Εφόσον εντοπίσεις τι είδους μαγεία σε κάνανε, να μην διατηρείς το συναίσθημα που σου δημιουργεί και τις σκέψεις που σου προκαλεί το συγκεκριμένο μοτίβο που σου επιβάλαμε.

β) Εαν δεν μπορείς ή δεν δύνασαι να εντοπίσεις τη μαγεία (ή καλύτερα μοτίβο) που σου επιβάλανε ή επιβάλουν, μπορείς απλά να ορίζεις τον εαυτό σου, το ποιος είσαι και το σε ποιά πραγματικότητα ζεις, κάθε φορά που αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι γίνεται σχετικό με "τα μάγια" που σου κάνανε.

γ) Αν κάποιος δεν μπορεί τα παραπάνω, απλά ψάχνει στο ίντερνετ και εκτελεί κάθε ξόρκι προστασία που βρήσκει, είτε είναι δοκιμασμένο είτε όχι. Αυτό έως ότου βρει αυτό που του ταιριάζει και κάνει δουλειά για αυτόν.



Αν δεν κατάλαβες κάτι το ουσιαστικό από τα παραπάνω, πριν βιαστείς να με ξανακρίνεις, θυμήσου ότι εφόσον είσαι σε θέση να με κρίνεις, ΔΕΝ είσαι σε θέση να ρωτάς για να μάθεις. Κάποιος που γνωρίζει περισσότερα έχει δικαίωμα να κρίνει, όχι το αντίθετο.


Οπότε επέλεξε : 1) είτε γνωρίζεις και κρίνεις - 2) είτε δεν γνωρίζεις και μαθαίνεις.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση