Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-04-07, 20:20
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Όπως όλοι γνωρίζουμε , ο Δίας είναι ο πατέρας ΟΛΩΝ των θεών
Αυτός κάνει κουμάντο, βασικά και ότι πει Αυτός , όλοι οι άλλοι κάθονται σούζα. . .

Πριν γίνει όμως ο πιο μάγκας από όλους υπήρχαν κάτι άλλοι θεοί ,
άλλα καθεστώτα , την είχανε δει αλλιώς την υπόθεση «είμαι Θεός» και το σύμπαν υπέφερε .

Όταν γεννήθηκε ο Δίας , Ρέα την λέγαν την μαμά του , ούτε αστέρια της Βηθλεέμ είχε
ούτε βεγγαλικά ούτε Μάγους ούτε τίποτα , είχε όμως Ηρώδη … μάλιστα , καλά ακούσατε .

Ο Ηρώδης ήταν ο . . . μπαμπάς του του Δία, ο Κρόνος, που είχε βάλει αμέτι μουχαμέτι
να φάει όλα του τα παιδιά. Η Ρέα λοιπόν είδε και απόειδε ότι έτσι όπως πάει με τα μυαλά
που κουβαλάει ο άντρας της Κρόνος θα μείνει άκληρη και την περιουσία – προίκα της - ενδέχεται
να την φάνε τα μοναστήρια , ε γέννησε και αυτή ένα πιτσιρίκι στα «μουλωχτά».
Γυρίζει το βραδάκι σπίτι της, ο Κρόνος κάτι είχε ψυλλιαστεί, γιατί την είδε κάπως
πρασινωπή την Ρέα, σου λέει, κάτι έχει κάνει αυτή, δε μπορεί, πολύ ήσυχη είναι,
σίγουρα κάτι θα μου κρύβει . . . και τη ρωτάει με αυστηρό ύφος .

- Γέννησες ? ?
- Ε ?. . . τι ? πως ?
- Σε ρώτηξα μωρή !! . . . γέννησες ?? ναι ή ου ??
- Ουυυυ, τώρα !!! απ το πρωί. (το «ναι» σήμαινε και “ne” δηλαδή «όχι» γιατί η Ρέα βάσταγε
από την Μακεδονία του Πιρίν κατά πως λένε κάτι ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ήταν βουλγαρομακεδόνισσα)
- Φέρ’ το
- Τι πράγμα ?
- Φέρε το, το μωρό
- Ναι πασσά μου, ότι πεις, έφτασε .

Φυσικά η Ρέα ήταν προετοιμασμένη , είχε το λεγόμενο “contingency plan” , τυλίγει μια πέτρα σε πάνες
και του τι δίνει, αρπάζει την πέτρα ο Κρόνος, σίγουρος για τον εαυτό του, και την κάνει “να” … κάτι
σαν «άσπρο πάτο», του έκατσε λίγο αλλά δε κατάλαβε και πολλά πράγματα ένεκα που είχε φάει πολλά
εκείνη την μέρα. Έσπασε και δυο δόντια και μια γέφυρα εν τω μεταξύ αλλά, δε βαριέσαι.
Θεός είναι, θα βγάλει άλλα.

Ο Δίας, που λέτε, μεγάλωνε κάπου κρυμμένος σε μια σπηλιά στην Κρήτη και πείναγε .
Τότε που δεν είχανε ακόμα βγεί τα σουπερ μάρκετ ούτε τα εβαπορέ, τι να κάνει ο Δίας,
έκλαιγε απ την πείνα με κίνδυνο να ακούσει ο Κρόνος και να γίνει το “ελάτε να δείτε’
Η Ρέα ήταν καρφωμένη στον Όλυμπο ένεκα που το άπαιζε αδιάφορη και καλά δε τρέχει τίποτις,
και έστειλε αναγκαστικά κάτι άλλες κρητικές κοπέλες και του φέρανε μια καλή κατσίκα που
τη έλεγαν "αμάλθεια". Από την κατσίκα αμάλθεια έτρωγε καλά το νήπιο και μεγάλωνε κάθε
μέρα πολύ. Μεγάλωσε το βρέφος απ το γάλα της αμάλθειας, είχε μάθει και κόλπα με
πυροτεχνήματα και τρακατρούκες, φυσικά από τα 12 ως τα 30 δε ξέρουμε που πήγαινε και
τί μάθαινε, αλλά τελικά πήγε και διεκδίκησε την αρχηγία από τον Κρόνο .

- Θα μου δώσεις την αρχηγία ρε c ?
- Γιατί ?? στη χρώσταγα ?
- Διότι . . . το και το (όταν είναι να αρπάξεις την εξουσία υπάρχουν χιλιάδες ατάκες . . . )
- Εγώ φταίω ρε παλιόθεε (πως λέμε «παλιάνθρωπε») που δε σε έψησα και δε σε κατάπια με την μία
Τίποτα δε σου δίνω , αι στο διάτανο . . .

Και πέφτει για ύπνο ο Κρόνος και άρχισε το ροχαλητό κι από πάνω κι από κάτω.
Τα παίρνει στη κράνα ο Δίας, αρπάει τη μάνα του απ το μανίκι που ήταν και αυτή μπαϊλντισμένη και της λέει

- Που είναι η κόρη σου η Μήτις
- Σιδερώνει και έχει και να μαγειρέψει για αύριο γιόκα μου, γιατί ρωτάς ?
- Φώναξ την γρήγορα που σου λέω
Έρχεται η Μήτις
- Έχεις κανένα λαξαλτολ καθαρτικό ? ή κανένα άλλο φάρμακο να τον ποτίσω ?
- Όχι , ένα χαμομύλι ”virginica” έχω μόνο αυτή τη στιγμή για τις αιμορροΐδες . . .
- Φέρ το , και βάλε και φύκια μέσα και γρήγορα πριν ξυπνήσει ο γέρος και έχουμε μπλεξίματα
- Μάλιστα, να φέρω και μια χαλασμένη τυρόπιτα και μια περσινή πασταφλόρα απ τα Μακντοναλντς που δεν τα τρώει κανείς?
- Φέρτα κι αυτήν …

Τα ανακατεύει όλα μαζί στο μπλέντερ ο Δίας και φκιάχνει ένα κοκτέιλ σούπερ, εκεί που κοιμόταν ο Κρόνος,
πάει, του ρίχνει μια δόση απ τον ανοιχρό στόμα, ίσα που πρόλαβε να αντιδράσει ο Κρόνος λέμε . . .
και πήγε καμαρωτός καμαρωτός στην λεκάνη και τάβγαλε όλα και τα αδέλφια του Δία, και όλοι οι άλλοι
θεοί και τον αποδέχθηκαν σαν αρχηγό τους

συνεχίζεται ...
Απάντηση με παράθεση