Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-07-16, 14:59
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπονοείς ότι ο Ρομπ είναι άθεος; Από πότε;
Ποιος είναι ο Ρόμπ(ας)?

Εννοείς ότι ο τρελός παρακάτω που λέει στεγνά σε όλους τους χριστιανούς να ψοφήσουν επιτέλους και σκούζει και οδύρεται λες και εισβάλλαμε στο υπνοδωμάτιο του?

Δεν υπάρχει πνεύμα λέει, μετά μιλάει για άτομα με μεγάλη <<πνευματικότητα>> που δεν είναι για εμάς. Είναι άθεος αλλά δεν είναι άθεος. Βγάλε άκρη με ποζέρια.

Θα μπορούσα να του πω και εγώ ψόφα, αλλά είναι εντελώς ματαιότητα να μιμηθώ την μικροπρέπειά του. Αν δεν με ενδιαφέρει κάτι, δεν ασχολούμαι. Την βρίσκω με πράγματα που μου αρέσουν. Και αυτούς που θέλουν να ενοχλούν μπορώ να τους σκοτώσω στο νου μου και από αυτή την στιγμή έχουν πάψει να υπάρχουν στην αιωνιότητα.

Πολύ φοβάμαι ότι πολλά άτομα που γράφουν τέτοια, έχουν περάσει ψυχολογικά σοκ. Ίσως καταπιέζονταν από σκληρούς πατέρες ιερείς και έπειτα είχαν εφιάλτες.

Ίσως τα συγκεκριμένα άτομα(αμεινιας, heretic) να είχαν άσχημη εμπειρία με θρησκεία. Να τους μαστίγωνε η μάνα τους, ο πατέρας τους...

Και μετά να ξυπνούσανε μέσα στην νύχτα με εφιάλτες. Ίσως να έβλεπαν παπάδες με ματωμένες ποδιές, μπαλτάδες και <<τσιγκέλια>> μακρυά να μπαίνουν στο υπνοδωμάτιό τους.

Προσπαθώ να καταλάβω την εμμονή ενός ατόμου να εισβάλλει σε ένα χώρο με θέματα που μισεί, παρά να ασχολείται με κάτι που του αρέσει. Πως είναι δυνατόν να σε έλκει αυτό που δεν σου αρέσει?

Αυτά λοιπόν. Αναλύσαμε την κατάσταση ατόμων άσχετων με το θέμα και εντελώς ασήμαντων για μένα.

Ελπίζω να βρει αυτούς που φταίνε για την καταπίεση και βία που δέχθηκε και να ασχοληθεί μαζί τους. Να βρούνε τί φταίει και να κοιτάξουν να το λύσουν, παρά να ξεσπούνε αλλού.

Από εκεί και πέρα όλοι οι άθεοι αυτού του ποζερο-φιλοσοφιστικού club του dsm είναι για μένα νεκροί και ανύπαρκτοι στην ιστορία και την αιωνιότητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 04-07-16 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση