Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1419  
Παλιά 27-07-16, 12:12
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι
Είναι άδικο και ρητορική πλάνη να αναζητά κάποιος μαθηματικής ακρίβειας αποδείξεις για να αποδεχθεί ή για να απορρίψει ένα θρησκευτικό κείμενο
που εξιστορεί τις περιπέτειες ενός ήρωα και περιγράφει θαύματα θεολογικές απόψεις και ισχυρίζεται ότι είναι θεικό και το μοναδικό αληθινό φώς.
Αν είναι το μοναδικό αληθινό φως, όλες οι άλλες θρησκείες είναι ψεύτικο φως, τεσπα.

Για να "κριθούν" αυτά τα προπαγανδιστικά κείμενα από την κοινή λογική η μέθοδος είναι διαφορετική αλλά εξίσου αποτελεσματική.
Κρίνονται με ερωτήματα.

Ερώτημα 1.
Γιατί ο ήρωας της ΚΔ επέλεξε την μοναδική πιο εύκολη ημέρα του χρόνου για να υποστεί την σταύρωσή του;;;
Γιατί δεν πήγε μια άλλη μέρα να κάτσει καμιά βδομαδούλα;

Ερώτημα 2
Τι ακριβώς ρόλο έπαιξαν οι εβδομήντα μαθητές (Λουκάς10) στην όλη ιστορία; Πήγαν λέει δυο δυο όπου θα πήγαινε και ο Χριστούλης και "προετοίμαζαν" ,
Τι ακριβώς προετοιμασία χρειαζόταν ένας Θεός για να εκτελέσει μερικά θαύματα και για να πει μερικές διδασκαλίες;



Για να κριθούν αυτά τα κείμενα χρειάζεται να τεθούν κατάλληλες ερωτήσεις.
Μετά την ανικανότητα των απολογητών να εξηγήσουν και να απαντήσουν ικανοποιητικά σε απλά ερωτήματα, τότε μπορούμε να μπούμε
και σε άλλες μεθόδους, δηλαδή, σύγκριση με άλλες μυθολογίες, σύγκριση με άλλες απάτες, γνώση της καθημερινότητας της τότε εποχής
και σύγκριση των γεγονότων που αφηγείται η ΚΔ.
Παράδειγμα, οι λεπροί ΔΕΝ επιτρεπόταν να κυκλοφορούσαν ελεύθεροι, ήταν απομονωμένοι σε στρατόπεδα, όποιος λεπρός τολμούσε να βγει, τον εκτελούσαν οι φύλακες
χωρίς δεύτερη σκέψη, επομένως ήταν απίθανο να κυκλοφορούν λεπροί μέσα σε πλήθος με κόσμο και να παρακαλάνε τον Χριστούλη να τους θεραπεύσει...
Και αυτός "μπαμ", να τους θεραπεύει, αυτοί οι λεπροί ήταν μάλλον δύο εκ των εβδομήντα που "προετοίμαζαν", τώρα θα μου πείτε, "αποδείξεις",
ε, και γω σας λέω πως η απόδειξη είναι η ανικανότητα να εξηγήσετε τι ακριβώς "προετοιμασία" έκαναν οι εβδομήντα και γιατί απουσιάζουν λεπτομέρειες από την δράση του ? Μόνο ο Λουκάς αναφέρει ότι απλά υπήρχαν. Οι άλλοι τσιμουδιά.

Παράθεση:
Avatar φίλε μου, συμφωνώ οτι όποιος διαβάσει όλες τις σελίδες από την αρχή μέχρι το τέλος , άκρη δεν θα βγάλει.
Για να τον βοηθήσεις να βγάλει άκρη, απάντησε με λίγα λόγια στα παραπάνω δύο ερωτήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
@Litsa Οπότε δεν "έχετε αποδείξει" τίποτα.
Το παραπάνω, απαντάει και στις δικές σου αντιρρήσεις.
Σαφώς και έχω τις απόψεις μου και προσωπική μου γνώμη, εσύ απάντησε σε αυτά τα δύο ερωτήματα, με λίγα λόγια και ξεκάθαρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
1. στα περί σταύρωσης κλπ σου έχουν ήδη απαντήσει και όλα τα αγνοείς επιδεικτικά. Εκεί δεν έχεις αποδείξει τίποτα.
Μπορείς να παραθέσεις τον αριθμό της απάντησης, δεν μου έχει απαντηθεί επί του περιεχομένου τίποτα.
Απάντηση με παράθεση