Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 04-03-17, 09:15
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων

Robespierre άσε τις φτηνές προσωπικές επιθέσεις...

Θα το πω ανοιχτά: Δεν γουστάρω την τεχνοφοβία. Δεν γουστάρω να κάνουν κουμάντο άνθρωποι που δεν γνωρίζουν.

δεν θα κάτσω να αποδείξω τίποτα σε διαδικτυακούς αγνώστους και πόσο μάλλον σε ένα forum που μαστίζεται από trolls (τόσο καιρό διαβάζω, αλλά δεν μιλάω).

Όσοι δεν γουστάρετε τεχνολογία, θα το πω πάλι ανοιχτά και σταράτα: πάρτε δρόμο από εδώ μέσα και γυρίστε στην αρχαία Αγορά (forum) της Αθήνας...

Φτηνές προσωπικές επιθέσεις, έτσι; Valhala ο σοφός λαός λέει ένα πράγμα: Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι. Για κακή σου τύχη σου έκρυψα ένα πράγμα, κι εσύ την πάτησες σαν καλός ... σου το έπαιξα άσχετος. Δεν είμαι. Τυγχάνει να είμαι ενεργός ραδιοερασιτέχνης 15 χρόνια. Με call sign sv1***. Γνωρίζω με πάρα πολλές τεχνικές λεπτομέρειες τι κατάχρηση γίνεται στις ασύρματες επικοινωνίες απ όλους. Από τις νόμιμες εταιρίες μέχρι τους συναδέλφους μου. Εδώ ο κάθε άσχετος βάζει ενισχυτή στο wifi router του για να πιάνει σήμα σε όλη την πολυκατοικία και δεν τρέχει μία, οι επίσημοι σπόνσορες της κάθε κυβέρνησης δεν θα αυθαιρετήσουν; Πήγαινε τώρα να σερβίρεις τις μπούρδες σου πουθενά αλλού. Εντάξει;

Watt & dBm μονάδες ισχύος. Το ότι τα dbm είναι μια λογαριθμική μονάδα μετατροπής που γίνεται για καθαρά λόγους πρακτικού υπολογισμού του συστήματος πομποδέκτης-ενισχυτής-γραμμή μεταφοράς-κεραία, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις επιπτώσεις στην ανθρώπινη υγεία. Αυτό ξέχασες να το αναφέρεις.



Είναι επιζήμια για την υγεία σου τα 10 mW; Θα είναι και τα 10 dBm. Τα 100mW; Και τα 20dBm αντίστοιχα. Δεν καταλαβαίνω τι πας να αποδείξεις; Θα μας ψαρώσεις με δυο παπαριές που πέταξες και θα σταματήσει μια συζήτηση που σε ενοχλεί; Σοβαρά τώρα;

Αναφέρεις έπειτα ότι δεν γουστάρεις τεχνόφοβους. Κι εγώ δε γουστάρω γκατζετάκηδες. Ξεκινάω από τους τρόμπες με τα πειραγμένα αμάξια που θερίζουν αθώες ψυχές στους δρόμους, τους κάγκουρες με τα ηχοσυστήματα στη διαπασών και τους άρρωστους με τα κινητά. Ειδικά αυτά που είναι κολλημένα όλη μέρα στην άδεια κεφάλα τους. Σαν κάποιους μαθητές μου στο σχολείο που βρίσκομαι. Μη κάνεις συσχετισμούς άσχετους, όπως κινητή τηλεφωνία - ιατρική τεχνολογία ή τηλεπικοινωνίες - τεχνολογίες μεταφορών. Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Μιλάμε για την ηλεκτρομαγνητική ρύπανση στις πόλεις που ζούμε. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί, ενοχλεί εμένα. No hard feelings έτσι;

Και σαν πολύ αέρα έχεις πάρει. Και επειδή ήμουνα 99% σίγουρος ότι τα κονομάς από κάποια μεριά χάρις τα κινητούλια, λέω να ξεκινήσω εδώ μέσα μια καμπάνια ενάντια στα κινητά, στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και γενικά για την κατάχρηση που γίνεται στα ασύρματα δίκτυα. Ελπίζω να μην σε πειράζει. Και να σε πειράζει, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Άλλο ένα τρολ που θα χοροπηδάει είναι πάντα χρήσιμο για διασκέδαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 04-03-17 στις 09:39
Απάντηση με παράθεση