Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #959  
Παλιά 18-11-14, 16:12
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

--To "μαζικοί δολοφόνοι" είναι το μόνο αντικειμενικά περιγραφικό χωρίς συναισθηματική φόρτιση "πολιτική" και "νομική" δεν είναι επιστήμες σαν τη φυσική και τη χημεία αλλά σαν τη θεολογία και τη λαογραφία.

Επειδή δεν κατέχεις τίποτε από όλα τα παραπάνω, δεν σημαίνει ότι δεν είναι επιστήμες. Να παραθέσω λίγο τον διεθνή ορισμό της επιστήμης:

Science: The intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment (λεξικό της Οξφόρδης)

--Πως δεν υπάρχει! Τη Αφρικής (αν ισχύει το "από την Αφρικη") και των "πρώτων εθνών" Αυστραλίας - Αμερικής (γιατί τα βρήκαν άδεια)
http://en.wikipedia.org/wiki/Multire..._modern_humans "The multiregional hypothesis is a scientific model that provides an alternate explanation "

Δεν αναφέρθηκα σε εξεζητημένα επιστημονικά μοντέλα, αλλά στις γνωστές θεωρίες των «αυτοχθόνων Ελλήνων», εντελώς ανάλογο της «Αρίας φυλής» των γνωστών κύκλων.


--Υπάρχει η συμπεριφορά - Η βάση που στηρίχθηκε ο ναζισμός (πιο συγκεκριμένα) είναι ακριβώς το "φυσικό" δεν είναι ο κανόνας στα ζώα να φροντίζουν μέλη της ομάδας με ειδικές ανάγκες. Ο κανόνας είναι να τα αφήνουν να πεθάνουν ή να τα τρώνε.

Το φυσικό όσον αφορά μερικά κατώτερα ζωικά είδη του πλανήτη μας είναι να κάνουν αυτό που αναφέρεις. Όπως και το «φυσικό» σε μερικά δείγματα από ανώτερα ζωικά είδη που αντιγράφουν τα κατώτερα. Να ξεκινάνε από αυτές τις ψευδοεπιστημονικές υποθέσεις και να αφήνουν πίσω τους εκατομμύρια νεκρούς. Το φυσικό στα ανώτερα ζωικά είδη είναι να φροντίζουν τους αδύναμους, γι αυτό και έφτασαν μέχρι τα ανώτατα στάδια και δεν εξαλείφθηκαν εγκαίρως.

--Είπα "Άσχετα και ανεξέρτητα με τα ναζιστικά μου φαινεται υποκριτικό να ξέρουμε και να αναγνωρίζουμε ποικιλία σε ράτσες σκύλων, άγελάδων, γατιών κτλ - με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς - και να αρνούμαστε να αναγνωρίσουμε ιδιαιτερότητες σε ανθρώπινες φυλές. Υπάρχει μια τάση "κακό-τζιζ" στο να να αναγνωρίζουμε ιδιαιτερότητες σε ανθρώπινες φυλές που είναι όμοια αντιεπιστημονική." ξεπέρασε τους συναισθηματισμούς και δε διατύπωση αντίρρηση ή θέση αν έχεις άλλη γνώμη.

Μόνο κάποιος σε προφανή -για τους έχων σώας τα φρένας- διανοητική κατάσταση σαν την δική σου θα έκανε αναγωγή των ρατσών των σκύλων με τα φυλετικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων.

--Προσπάθησε να αποφύγεις "συναισθηματική ορολογία" δεν μπορείς να συνδιαλεχθείς χωρίς αυτήν;

Άκου να δεις λοιπόν πως το βλέπω εγώ: Συναισθηματική ορολογία θα ήταν να σου έλεγα ότι όποιος εκφράζει δημόσια τους παραπάνω ισχυρισμούς είναι -επιεικώς- ΣΤΟΚΟΣ και ΚΑΜΜΕΝΗ ΦΛΑΝΤΖΑ. Εσύ θα μου απαντούσες ότι έχω ψευδοεπιστημονικούς ισχυρισμούς γιατί ισχύουν τα παρακάτω:



Εικ. 1: Ο ΣΤΟΚΟΣ είναι οικοδομικό υλικό

και



Εικ. 2: Η ΚΑΜΜΕΝΗ ΦΛΑΝΤΖΑ είναι εξάρτημα κινητήρα σε βλάβη

Εγώ πάλι ισχυρίζομαι ότι δεν είναι κάτι από τα παραπάνω φυσικά, αλλά είναι απλά ένας όχι και τόσο έξυπνος θρασύδειλος, που κρύβεται πίσω από το πληκτρολόγιό του και τις αμολάει στο ίντερνετ εκ τους ασφαλούς. Ο χαρακτηρισμός αυτός ανήκει πιστεύω στην σφαίρα της ηθικής, κλάδος της φιλοσοφίας. Έστω και λαϊκής. Έχει διαφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 18-11-14 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση