Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2287  
Παλιά 20-11-18, 18:04
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει πιο πολύ ψωμί απο ότι νομίζεις. Ο Νώε, καταράστηκε τον Χαμ γιατί
22 καὶ εἶδε Χὰμ ὁ πατὴρ Χαναὰν τὴν γύμνωσιν τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ ἐξελθὼν ἀνήγγειλε τοῖς δυσὶν ἀδελφοῖς αὐτοῦ ἔξω.

Τί νόημα βγάζεις; Είδε τον πατέρα του γυμνό και τον καταράστηκε έτσι ή μήπως έγινε κάτι άλλο;
Οι μελετητές μιλούν για παράπτωμα σεξουαλικής φύσεως.

Ένας ακόμα λόγος να μην διδάσκεται καθόλου αυτό το έκτρωμα στα παιδιά. Διδάσκουν 2-3 σημεία που είναι τελείως παιδικά όπως ο νούς του συγγραφέα της. Παραλείπουν φυσικά τις σφαγές, τους ομαδικούς βιασμούς (ναι καλά διαβάσατε) και τους παραλογισμούς και τις αμφισημίες.
Καλά, η Π.Δ βρίθει τέτοιων διαστροφών. Χαρακτηριστικό και πασίγνωστο παράδειγμα :

19,4 πρὸ τοῦ κοιμηθῆναι δέ, οἱ ἄνδρες τῆς πόλεως οἱ Σοδομῖται περικύκλωσαν τὴν οἰκίαν ἀπὸ νεανίσκου ἕως πρεσβυτέρου, ἅπας ὁ λαὸς ἅμα. 5 καὶ ἐξεκαλοῦντο τὸν Λὼτ καὶ ἔλεγον πρὸς αὐτόν· ποῦ εἰσιν οἱ ἄνδρες οἱ εἰσελθόντες πρὸς σὲ τὴν νύκτα; ἐξάγαγε αὐτοὺς πρὸς ἡμᾶς, ἵνα συγγενώμεθα αὐτοῖς. 6 ἐξῆλθε δὲ Λὼτ πρὸς αὐτοὺς πρὸς τὸ πρόθυρον, τὴν δὲ θύραν προσέῳξεν ὀπίσω αὐτοῦ. 7 εἶπε δὲ πρὸς αὐτούς· μηδαμῶς ἀδελφοί, μὴ πονηρεύσησθε. 8 εἰσὶ δέ μοι δύο θυγατέρες, αἳ οὐκ ἔγνωσαν ἄνδρα· ἐξάξω αὐτὰς πρὸς ὑμᾶς, καὶ χρᾶσθε αὐταῖς, καθὰ ἂν ἀρέσκῃ ὑμῖν· μόνον εἰς τοὺς ἀνδρας τούτους μὴ ποιήσητε ἄδικον, οὗ εἵνεκεν εἰσῆλθον ὑπὸ τὴν σκέπην τῶν δοκῶν μου.

Μην πη...ε τους φιλοξενούμενούς μου, παρ'τε τις κόρες μου
__________________
"Η τυραννία πυροδοτεί την επανάσταση των δυνατών και την προδοσία των αδυνάτων" Eliphas Levi
Απάντηση με παράθεση