Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #387  
Παλιά 14-01-15, 13:55
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόδημος γιατί δεν διαβάζεις καλύτερα; Μήπως θέλει η πραγματικότητα να είναι όπως την φαντάζεσαι;
Χρήστο Ελ μπορείς να αμφισβητείς την ικανότητα ανάγνωσής μου, αλλά δεν ανέχομαι να με κατηγορεί ότι θέλω η πραγματικότητα να είναι όπως την φαντάζομαι ένας άνθρωπος που δηλώνει γεωκεντριστής.

Παράθεση:
Δεν είπα πως ο τεχνολογικά ανώτερος είναι υποχρεωτικά ηθικά κατώτερος (και το αντίστροφο). Είπα ότι εκείνος που θα σκεφτεί ότι η ύπαρξή του αξίζει και είναι ανώτερη των άλλων λόγω της τεχνολογίας του, τότε είναι ηθικά κατώτερος. Εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας δηλαδή.
Δεκτό.

Παράθεση:
Είναι φυσικό η τεχνολογία να επηρεάσει την ηθική μας. Γιατί κάθε νέα ανακάλυψη και εφεύρεση μας φέρνει ακόμη πιο μακρυά από τον χαμένο κήπο της Εδέμ και τον Θεό.
Άρα κυκλοφορείς στον δρόμο γυμνός για να νιώθεις πιο κοντά στον κήπο της Εδέμ; Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με την ηθική;

Παράθεση:
Είμαι ενάντια στα ιδανικά της εξέλιξης και όχι στην τεχνολογία. Προσπαθώ να συντηρώ παλαιότερη τεχνολογία η οποία μου προσφέρει ότι χρειάζομαι, χωρίς να χρειάζεται να αναβαθμίζω διαρκώς στο ξέφρενο παιχνίδι του εμπορίου και της εξέλιξης.
Strawman. Ο καταναλωτισμός δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εξέλιξη. Η εξέλιξη δεν έχει ιδανικά. Κατά τα άλλα κι εγώ προσπαθώ να μην υποκύπτω στον καταναλωτισμό, αν μη τι άλλο από περιβαλλοντική συνείδηση.
Απάντηση με παράθεση