Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1281  
Παλιά 13-01-15, 12:13
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

1) Θεωρώ εντελώς απίθανο η ανάπτυξη και χρήση των ατομικών βομβών να ήταν ένα "εξελικτικό πείραμα". Μέσα στην παραφροσύνη του Β'ΠΠ, έγινε κι αυτό. Προφανώς και θα μπορούσαν να μην έχουν χρησιμοποιηθεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ό,τι έγινε, έγινε ως εξελικτικό πείραμα. Από τη στιγμή που έγινε -κι έγινε για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία- προφανώς και θα υπάρξει μελέτη των συνεπειών. Τώρα, αν για σένα αυτό καλείται "αρρωστημένη περιέργεια", ποσώς ενδιαφέρει τους αντίστοιχους επιστημονικούς κλάδους.

2) Τα πειραματόζωα είναι ένα σύνθετο θέμα. Προφανώς, ο κάθε λογικά σκεπτόμενος απορρίπτει τη χρήση ζώων για μελέτη γενετικών μεταλλάξεων (όπως και την γενετικά τροποποιημένη τροφή). Εξακολουθώ και δεν κατανοώ την εμμονή σου για σύνδεση της θεωρίας της (φυσικής) Εξέλιξης με το τί γίνεται σε κάποια εργαστήρια με σκοπό το κέρδος ή την εμμονή κάποιων για κάτι τεράστιο ή και ανέφικτο, όπως π.χ. η αθανασία. Αν π.χ. εγώ, θεωρώ πως η θεωρία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, πάει να πει πως εγκρίνω τα πειράματα τα οποία αναφέρεις ή αν ανήκα στον αντίστοιχο κλάδο θα έκανα το ίδιο;

3) Θρησκεία και Φιλοσοφία έχουν σημαντικές διαφορές. Εδώ υπάρχει ένα σχετικό άρθρο (από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν). Το ότι εσύ θέλεις ντε και καλά να τις βγάλεις ίδιες με "επιχειρήματα" τραβηγμένα από τα μαλλιά, είναι δικό σου θέμα.

4) Δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις περί "μίσους", ωστόσο, μια δική μου προσέγγιση (χωρίς να είμαι πιστός ή εξελικτής) είναι πως το μίσος είναι ένα ακόμα συναίσθημα. Αν κάποιος επιλέγει να ζει με αυτό, πρόβλημά του. Πρόβλημα των υπολοίπων θα γίνει αν αυτός χρησιμοποιήσει οιασδήποτε μορφής βία, άνευ λόγου και αιτίας, πάνω τους. Όσο το κρατάει για τον εαυτό του και δεν ενοχλεί, δεν μου οφείλει και κάποια εξήγηση γιατί νιώθει ό,τι νιώθει.
Απάντηση με παράθεση