Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #167  
Παλιά 07-06-06, 12:03
Το avatar του χρήστη foni
foni Ο χρήστης foni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Συγγνώμη αν θα φύγω λίγο από το ζητούμενο του θέματος,
Beetlejuice και όσοι άλλοι έχετε κρίση, ευθυκρισία, και αναζητάτε την αλήθεια που μπορεί να μας φέρει κάπως πιο κοντά στο ποιοί είμαστε και γιατί, το πρόβλημα τελικά δεν είναι στην ιστορικότητα ή όχι. -Σαφώς και είναι σημαντικό για όλους εμάς που το βλέπουμε καθαρά και πολλές φορές παθιαζόμαστε στην ιδέα να ανοίξουμε και τα μάτια του διπλανού μας.-
Όμως εδώ το πρόβλημα είναι αλλού.
- Δεν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους απλώς ανιστόρητους που, εντέλει τα
επιχειρήματα θα τους έκαναν να δούν τι ευσταθεί και τι όχι. Γιατί ακόμα και
αυτοί που φτάνουν να το παραδεχτούν λένε, "ναι εντάξει, δεν μ' ενδιαφέρει
τελικά αν υπήρξε ή όχι ιστορικά, εγώ πιστεύω σ' αυτό".
- Δεν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους απλώς χωρίς κρίση που, δεν
καταλαβαίνουν πως κάποιος τους εξαπατά συστηματικά εκμεταλλευόμενος
την όποια αδυναμία τους για να τους ελέγχει. Που δεν καταλαβαίνουν πως η
υποτιθέμενη θρησκεία της αγάπης έχει αιματοβάψει την ανθρωπότητα στο
όνομα της αγάπης και συνεχίζει ακάθεκτη. Γιατί πάλι λένε, "αυτά τα κάνουν
κάποιοι, εγώ πιστεύω στον Χριστό", αγνοώντας επιμελώς πως ότι ξέρουν για
τον Χριστό το ξέρουν απ' αυτούς τους ίδιους που "τα κάναν αυτά". Που δεν
καταλαβαίνουν πως όλες οι θρησκείες (εφεύρεση των 1600 περίπου
τελευταίων χρόνων, γιατί πριν δεν υπήρχαν θρησκείες έτσι όπως τις
εννοούμε σήμερα), όλες οι θρησκείες λοιπόν έχουν μόνο ένα στόχο, να
συγκεντρώσουν τις μάζες γύρω από ένα πυρήνα που θα τις ελέχγει με ένα
και μοναδικό γνώμονα, την συγκέντρωση του χρήματος και σκοπό την
εξουσία. Γιατί πάλι λένε, "ακόμα κι αν είναι έτσι δε μ' ενδιαφέρει εγώ έχω
την πίστη μου", αγνοώντας και πάλι πως ότι ξέρουν για την πίστη τους το
ξέρουν απ' αυτούς τους ίδιους που ανέκαθεν κερδίζουν και εξουσιάζουν".

Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που δεν μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και να αντιμετωπίσουν την ύπαρξή τους, τους φόβους τους και τις αδυναμίες τους. Τους προσφέρεις στοιχεία και πιστεύεις πως αρκεί αυτό για να τους κάνεις να δουν την αλήθεια; Τσ τσ! Τι τους δίνεις για αντάλλαγμα; Αυτό έχει σημασία, έτσι έχουν μάθει να συναλλάσσονται κάτω απ' το πέπλο της΄οποιασδήποτε θρησκείας.
Από τη μιά έχουν μία θρησκεία που τους προσφέρει συγχωροχάρτι. Καθημερινά αδικούν, κακολογούν, εξαπατούν το διπλανό τους-τους δικούς τους ανθρώπους ακόμα, με χίλιους και έναν τρόπους!, ξέρουν όμως (ετσι τους έχουν πει!) ότι θα πουν "θεέ μου συγχώρα με", θα κάνουν ένα σταυρό, θα προσκυνήσουν, θα ανάψουν ένα κερί, μια λαμπάδα, κάτι, κι Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ!!!
Ξέρουν (όπως τους έχουν τάξει) πως ενώ κάνουν όλα τα παραπάνω, όταν θα θέλουν να γίνει κάτι, να πάρουν μία προαγωγή, να κερδίσουν το λόττο, να ρίξουν τη γκόμενα ή το γκόμενο, θα πούνε "σε παρακαλώ Χριστέ μου, Παναγία μου κάνε να γίνει αυτό"!
Ξέρουν πως ενώ κάνουν όλα τα παραπάνω, όταν τους τύχει ένα πρόβλημα, θα πούνε "Χριστέ μου Παναγία μου, σώσε με", κι έτσι θα σωθούν.
Γιατί κάπου εκεί πάνω υπάρχει ένας θεός που δεν κάνει άλλη δουλειά απ' το να δίνει συγχωροχάρτια και να κάνει ρουσφέτια.
Αυτή είναι η ιδέα της ΑΓΑΠΗΣ!! στην οποία πιστεύουν, κι ας μοιάζει περισσότερο με την προστασία που προσφέρει η μαφία παρά με προσέγγιση στο θείο και στην αλήθεια της ψυχής.
Εσύ τώρα, κι εγώ κι ο άλλος πάμε με επιχειρήματα ιστορίας και κρίσης να τους στερήσουμε αυτή την προστασία. ΜΑ ειναι ποτέ δυνατόν; Τα μέλη μίας "φαμίλιας" φεύγουν απο τη φαμίλια μόνο για να πάνε σε μία άλλη που τους προσφέρει περισσότερα.
Εκεί είναι το μυστικό. Ο φόβος φυλάει τα έρμα! κι έτσι εξελίσσεται το κακό.
Θα μπορούσα να πω πολύ περισσότερα, όμως δεν έχουν και τόση σημασία για όλους αυτούς που χρειάζονται να τους πει κάποιος θεός να αγαπούν! Που θα τους πει να μην σκοτώνουν και τα λοιπά, γιατί αλλιώς θα το έκαναν...., και που επειδή θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς, τους δίνει και τη δυνατότητα "συγχώρεσης" αφού το έχουν κάνει! [Το πακέτο είναι πολύ καλό για να το αλλάξουν..]
Οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν, και συνεχίζουν να αναζητούν προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι μέσα από την αλήθεια όσο σκληρή κι αν είναι..

Δεν ξέρω αν ήταν Χριστός, Χρηστός όμως ήταν πράγματι σε κάποιους, και συνεχίζει να είναι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foni : 07-06-06 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση