Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1815  
Παλιά 25-09-18, 17:09
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic.. η ενέργεια σκέπτεται δημιουργεί ύλη και διαστέλλεται το σύμπαν Καμιά έκρηξη
Αυτό το λέω γιατί η επιστήμη τα τελευταία χρόνια έκανε ένα πείραμα. Διοχέτευσε σκέτη ενέργεια στο όσο το δυνατόν κενό του διαστήματος και μετά από αρκετό χρόνο δημιουργήθηκε ύλη από το πουθενά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Δεν ισχύει δυστυχώς. Όπως σου εξήγησα και πριν, δεν υπάρχει "ενέργεια" πριν την έκρηξη όπως και δεν υπάρχει χρόνος ή χώρος.
Είναι κάτι το οποίο δεν έχει λογική. Η επιστήμη στηρίζεται στην λογική. Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει το πριν και το μετά ενός μετρήσιμου μεγέθους όπως είναι ο χώρος και ο χρόνος.
Παράθεση:
Είναι πολύ μεγάλο λάθος να προσπαθείς να προσεγγίσεις με την λογική εκείνη την κατάσταση γιατί δεν έχει καμία σχέση με το σύμπαν όπως το καταλαβαίνεις.
Εδώ ο έτερος κόπανος συμμετέχων δεν μπορεί να αντιληφθεί ας πούμε πως το φώς είναι και σωματίδιο και κύμα ή μερικές φορές κανένα απο τα δύο και μιλά για λογική προσέγγιση και ότι καταρρίπτεται η θεωρία της μεγάλης έκρηξης με την λογική. Εδώ γελάμε!
Χωρίς χρόνο χώρο μάζα ενέργεια έγινε μπαμ. Εδώ πιάνω την κοιλιά μου από τα γέλια. Τι απαντάς σε αυτόν τον επιστήμονα?
Παράθεση:
( Ως άνθρωπος που έχω αφιερώσει ολόκληρη τη ζωή μου στην πιο ξεκάθαρη και επικεφαλής επιστήμη, τη μελέτη της ύλης, μπορώ να σας πω, ως αποτέλεσμα της έρευνάς μου όσον αφορά στα άτομα: Δεν υπάρχει ύλη αυτή καθΆ εαυτή. Όλη η ύλη προέρχεται και υπάρχει λόγω μίας δύναμης που φέρνει το σωματίδιο του ατόμου σε δόνηση και διατηρεί αυτό το μικροσκοπικό ηλιακό σύστημα του ατόμου σε συνοχή. Πρέπει να υποθέσουμε, πως πίσω από αυτή τη δύναμη υπάρχει μία συνειδητή και ευφυής νοημοσύνη. Αυτός ο νους είναι η μήτρα (matrix) όλης της ύλης. ~ Max Planck, θεωρητικός φυσικός, ο οποίος γέννησε τη θεωρία της κβαντικής φυσικής, με την οποία πήρε βραβείο Νόμπελ το 1918. )
Υπάρχει πρόγραμμα χωρίς προγραμματιστή? Απάντησε και σε εμένα.
Εγώ αυτό που έκανα πείρα το πείραμα της επιστήμης που διοχέτευσε σκέτη ενέργεια στο όσο το δυνατόν κενό του διαστήματος και μετά από αρκετό χρόνο δημιουργήθηκε ύλη από το πουθενά και το σύνδεσα με την έρευνα του Max Planck και έβγαλα την θεωρεία ότι η ενέργεια δημιουργεί τα πάντα και σκέπτεται απλά γιατί δημιουργός χωρίς σκέψη δεν υπάρχει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 25-09-18 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση