Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #842  
Παλιά 11-11-14, 05:34
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά διαβάζοντας τα λεγόμενα του Vassilis1 και xtabay, νιώθω ότι διαβάζω δυο άτομα με το ίδιο ψυχολογικό προφίλ. Δυο απόλυτους ανθρώπους. Και οι δυο δεν επιχειρηματολογείτε, παρά αμύνεσθε των θέσεων σας.
Δεν χρειάζεται να σου επιβεβαιώσω οτι έχεις μπεί μόνος σου στην μαύρη λίστα μετά από αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
xtaray θεωρώ ότι η απιστήμη και ο εσωτερισμός μπορούν να συμβαδίσουν, καθώς μιλάνε με άλλη γλώσσα για τα ίδια πράματα.
Σοβαρολογείς; Η επιστήμη λέει οτι είναι αδύνατον να εξελιχθεί ένα χαρακτηριστικό σε κάποια βιολογική οντότητα απο την στιγμή που δεν υπάρχει η ανάγκη αυτό να χρησιμοποιηθεί ενώ ο εσωτερισμός λέει οτι υπάρχουν άνθρωποι με λανθάνουσες ικανότητες τηλεπάθειας, τηλεκίνησης , τηλεοτιδήποτε τέλοσπάντων. Για συμβίβασέ τα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα φίλε μου έιναι ότι αντίθετα με τι θεωρείς, ο άνθρωπος στην πλειοψηφεία της ύπαρξης του, δρα και αντιδρά μηχανικά, και όχι συνειδητά.
Οι δε σκέψεις του είναι αποτέλεσμα συναισθημάτων και ερεθισμάτων της καθημερινότητας. Η συνείδηση δεν έχει να κάνει με συναισθήματα και ερεθίσματα. Είναι ας πούμε, ο χειριστής πίσω από το μηχάνημα που επεξεργάζεται τις πληροφορίες, και την περισσότερη ώρα το έχει στο auto.
Ο λόγος που δεν μπορείς να τον δεις, είναι ακριβώς ο ίδιος που αν ήσουν ήρωας ηλεκτρονικού παιχνιδιού δεν θα μπορούσες να δεις αυτόν που κρατάει το τηλεχειρηστήριο. Θα καταλάβαινες μόνο τα κουμπάκια που πατάει.
Ακόμα, η συνείδηση, (αν και αυτό είναι δύσκολο να το κατανοήσουμε, αλλά ας το πούμε), δεν είναι ατομική αλλά κατά βάση συλλογική. Οταν δηλαδή σου περιέγραψα αυτόν που κρατάει το τηλεχειριστήριο, η περιγραφή μου είναι μάλλον ελλιπής και λανθασμένη, και έγινε χάριν παραδείγματος.
Βασικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Διαχωρίζεις την συνείδηση απο τον εγκέφαλο; Θεωρείς οτι είμαστε ετερόφωτα άστρα; Άμα σου αφαιρέσω ένα κομμάτι από τον εγκέφαλό σου ή άμα σε ποτίσω lsd η συνείδησή σου θα παραμείνει αλώβητη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου υπενθυμίσω όμως ότι εγώ δεν είμαι Βασίλης, δεν δέχομαι κανένα θρησκευτικό κείμενο και επεκτείνοντας κανένα μυστικιστικό και αποκρυφιστικό κείμενο σαν απόλυτη αλήθεια.
Εγώ δεν σε είπα Βασίλη , όπως είπαν εμένα κάποιοι άλλοι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.
Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στηρίζομαι σε δεδομένα που παίρνω από τα εσωτερικά μου πεδία, τους δίνω συμβατικές ταυτότητες που δανείζομαι από τον καθιερωμένη εσωτερική ορολογία και βάση αυτών εργάζομαι με αυτά.
Τα εσωτερικά σου πεδία = υποκειμενικά πεδία. Η ύπαρξη της ορολογίας απο μόνη της δεν σημαίνει τίποτα. Η εσωτερική ορολογία αμφισβητείται και δεν αποτελεί πραγματικότητα όπως η ιατρική ορολογία πχ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εσύ δεν μπορείς να το κάνεις, είτε επειδή δεν μπορείς να επικοινωνήσεις, είτε επειδή έχεις κατεβάσει ρολά, είτε επειδή σου λείπει κάτι που όλοι αυτοί που το κάνουν διαθέτουν, αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, είτε εκείνοι είναι τρελοί, ούτε ότι δεν ασπάζονται την επιστήμη, ούτε ότι δεν είναι επιστήμονες οι ίδιοι σε διάφορα πεδία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Διαφορετικά πράγματα.
Το θέμα είναι οτι δεν είμαι μόνο εγώ. Εσύ αντιδράς λες και σου είπα οτι η Γή είναι επίπεδη. Επιπλέον, η επιστήμη οφείλει να είναι η ίδια για όλους , παντού και πάντοτε και κάπως έτσι καθορίζεται η πραγματικότητα. Επιχειρήματα του τύπου "Άμα κάτι δεν το βλέπουμε , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει" δεν έχουν θέση σε μια επιστημονική έρευνα νομίζω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου συμπληρώσω μόνο ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί καθημερινά τις ιδιότητες που αναφέρεις.
Δεν γνωρίζω αν εσύ συναναστρέφεσαι με τους Εκδικητές αλλά εγώ ποτέ στην ζωή μου δεν έχω συναντήσει κανέναν που να έχει εκδηλώσει έστω και την παραμικρή υποψία των ιδιοτήτων που αναφέρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομοίως μπορώ να σου βρω επιστημονικές μελέτες όπου ισχυρισμοί της αστρολογίας φαίνεται να έχουν βάση.
Να τις φέρεις , να τις δώ και να μην πιστεύω στα μάτια μου

Καταλαβαίνω οτι η μεταφυσική είναι σαγηνευτική για κάποιους, όμως είναι και επικίνδυνη. Και να αναφέρω και ένα απόσπασμα από τις ιδέες του Πόπερ που με παρέπεμψες: "Ο μεγαλύτερος εχθρός μιας ανοιχτής κοινωνίας είναι οι μεταφυσικές προτάσεις, εκείνες που δεν μπορούν να κριθούν από την πραγματικότητα. Αν αυτές, μάλιστα, γίνουν πλειοψηφικές τότε οδηγούμαστε στον ολοκληρωτισμό. Δεν υπάρχει επιχείρημα ανατροπής τους. Και ο δρόμος προς τη δουλεία έχει πάρει ιστορικά πολλές μορφές, αλλά πάντα είχε ένα αποτέλεσμα." . Είναι μια πιο κομψή εκδοχή της γνωστής φράσης του Μάρξ "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού". Τα υπόλοιπα στο νήμα που θα ανοίξεις...
Απάντηση με παράθεση