Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1073  
Παλιά 19-06-13, 15:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Θα γινόταν προσπάθεια ενημέρωσης για κάτι το διαφορετικό (ας ξεφύγουμε λίγο από τα στενά όρια παρουσίασης του βιλίου του σκαθαροζούμη και ας πούμε για όλον τον μυθικισμό εν γένει). Και για να σου απαντήσω, δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως η κυρα-Κομπρέσα η γειτόνισσα θα καταλάβαινε το τι είναι ο μυθικισμός. Αυτό που εσύ δεν ξέρεις, είναι ότι δεν θα μαζεύονταν μόνο κυράδες του χωριού, αγέλες από κατηχητικά κλπ. Θα μαζεύονταν ενδεχομένως και "προσκυνημένοι" που τα έχουν αρπάξει προκειμένου να θάψουν τη μια θρησκεία ή την άλλη. Θα μαζεύονταν όμως και πιο σοβαροί άνθρωποι οι οποίοι προφανώς θα αποχωρούσαν ξενερωμένοι μουρμουρώντας "μάπα το καρπούζι" (κρίνοντας τουλάχιστον από όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα από τους μυθικιστές). Οπότε αγαπητέ, μη νομίζεις πως θα μαζεύονταν μόνο μυθικιστές ή wanna be μυθικιστές που έχουν ψαχτεί και γνωρίζουν για τον μύθο ή μη της ύπαρξης του Ιησού. Δηλαδή θεωρείς πως θα μαζεύονταν μόνο άνθρωποι τέλειοι σαν κι εσένα? Με college degree που λέγαμε...? Και όλοι θα είχαν παιδεία, μόρφωση, γνώσεις ιστορικής μελέτης κλπ? Δηλαδή, στην παρουσίαση μιας επιστημομικής (μμμμ) θέσης, δικαίωμα ύπαρξης εχουν μόνο οι άθεοι σαν του λόγου σου? Και αν ναι, πως προεξοφλείται πως μόνο οι άθεοι ή οι αγνωστικιστές μπορούν να έχουν άποψη απέναντι σε μια ιστορική θέση? Δηλαδή, ένας χριστιανός μπαϊντιφολτ θα πρέπει να λιποθυμήσει μπροστά στο άκουσμα της υπέροχης θεωρίας του μυθικισμού? Δεν νομίζω.. εγώ προσωπικά παρατηρώ προσεκτικά κάθε τι καινούργιο βγαίνει από τους μυθικιστές και δεν λιποθυμώ.
Απάντηση με παράθεση