Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #242  
Παλιά 02-10-06, 02:57
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Αγαπητέ Παθοκτόνε δεν μπορώ να πω ότι έλυσες τις απορίες μου αντιθέτως μου δημιούργησες μια ακόμα. Πως δηλαδή προκύπτει από τον Φαίδωνα ότι το σώμα ήταν ταυτισμένο με το κακό; Εγώ δεν μπορεσα να καταλάβω κάτι τέτοιο. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Από ποιο σημείο προκύπτει κάτι τέτοιο; Εγώ στον Φαίδωνα βρήκα μια μεγάλη ομοιότητα του Σωκράτη με το Χριστό και μια μαθηματική απόδειξη για την αθανασία της ψυχής.
Ποσειδώνιε,στον πλατωνικό διάλογο"Φαίδων ή περί ψυχής",αναφέρεται η -σίγουρα στοιχούσα στην μακρά ορφικοπυθαγόρεια(ας θυμηθούμε το κλασσικό των τελευταίων :"σώμα-σήμα"=μνήμα!...) παράδοσι-πασίγνωστη άποψι ότι το σώμα είναι "τάφος της ψυχής"...Ως γνωστόν,ο Πλάτων πίστευε πως "δια περικτροπάς των",οι ψυχές είχαν εκπέσει από τον κόσμο των Ιδεών στα σώματα,στα οποία βίωναν μία κατάστασι ολότελα αφύσικη...Έτσι,αυτό που προέκυπτε με τη βίαιη προσθήκη του σώματος στην ψυχή ως είδος "κοστουμιού" και όχι ώστε να γίνει σύγκρασι μίας ενιαίας υλικοπνευματικής οντότητος(όπως πρεσβεύουμε ως Ορθόδοξοι)ήταν ο βίος, η παρούσα(απορριπτέα)ζωή...Ελπίζω πως έγινα σαφής...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 02-10-06 στις 02:58
Απάντηση με παράθεση