Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #817  
Παλιά 10-11-14, 00:09
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστε λοιπον συνομιλεις με τον Χριστο πανω σε επιστημονικα θεματα της συγχρονης επιστημης. Δεν θυμαμαι πουθενα να εχει προηγηθει κατι παρομοιο σε αυτα που διαβασα εγω για τον Χριστο, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια αφου Χριστος ειναι οτι θελει κανει. Ο Χριστος λοιπον ερχεται για να συζητησει επιστημονικα θεματα μαζι σου. Και μαλιστα εχει ακριβως τις ιδιες αποψεις με των συγχρονων επιστημονων. Βεβαια καποια αλλη εποχη αυτος ο Χριστος θα εχει καποιες αλλες αποψεις γιατι οι επιστημονικες θεωριες δεν ειναι στατικες. Αλλα μπορει και να κανω λαθος . Αυτο μαλλον θα ειναι θεμα συζητησης στον επομενο διαλογισμο.
Μάλλον δεν θα είναι μια και το έχουμε ήδη συζητήσει......
Η αντίφαση που υποψιάζεσαι ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι δεν σου απάντησα αναλυτικά. Για παράδειγμα ενώ ο κορμός της εξελικτικής είναι κοινώς αποδεκτός, με πάμπολλες αποδείξεις, υπάρχουν πολλά θέματα που μένουν ανοικτά για την επιστήμη, όπως οι μηχανισμοί της ειδογένεσης.

Παράθεση:
Ε ναι ! αφου εισαι γνησιος αγνωστικιστης , δεν μπορει να κανεις ευκολα λαθος και φυσικα δεν υπαρχουν περιθωρια για αμφισβητιση της αποψης σου αφου μιλας με τον ιδιο τον Χριστο. Ποιος ειμαι εγω που θα σε αμφισβητισω.
Επειδή ίσως δεν έχω δώσει να γίνει κατανοητό, η όποια αμφισβήτηση δεν μπορεί παρά να νοηθεί στα ίδια πλαίσια με την αμφισβήτησης του αν οι πατέρες της εκκλησίας μας συνομιλούσαν με τον Θεό. Εάν θεωρήσουμε ότι όντως συνομιλούσαν και τους έλεγε να διαπράξουν γενοκτονίες, και να σκλαβώσουν παρθένες, δεν βλέπω κανένα λόγο να αμφισβητήσει κανείς ότι και εγώ μιλάω με τον Χριστό, την στιγμή μάλιστα που οι απόψεις που μου μεταφέρει συμφωνούν με την επιστήμη και δεν εμφανίζουν κάποια ηθικά αμφισβητήσιμη θέση.

Παράθεση:
Αν ειναι να κερδισει νομπελ για τα μιτοχονδρια, καλο θα ηταν να τον βοηθουσες εσυ , μεσω του διαλογου σου με τον Χριστο. Σιγουρα ο Χριστος δεν θελει να σας απογοητευσει. Εξαλου και οι Χ.Ο. ειναι αγνωστικιστες χριστιανοι κατα μια εννοια.
Ασχολήθηκα με τον διαλογισμό πολλά χρόνια αργότερα, οπότε θα ήταν αδύνατο. Όμως ο Δάσκαλος Ιησούς δεν νομίζω ότι θα έδινε ποτέ κάποια τέτοια καθοδήγηση.

Αγαπητέ esmike υπάρχουν δύο τρόποι για να προσεγγίσεις ένα θέμα, όπως η εξελικτική, η επιστημονική μέθοδος και η πίστη. Προσωπικά επειδή στενοχωριέμαι βλέποντας τις απέλπιδες προσπάθειες μερικών πιστών να αμφισβητήσουν την εξελικτική, πριν από κάποιον καιρό κάθισα και έγραψα ένα κείμενο που εξηγεί ότι η εξελικτική και η θρησκεία δεν είναι αντικειμενικά σε αντίθεση, εφόσον φυσικά αντιμετωπίσει ορισμένα κείμενα της θρησκείας σαν συμβολικά (έχω βάλει παραπομπή σε προηγούμενη ανάρτησή μου). Αντίθετα η εξελικτική είναι η μόνη θεωρία που με πολύ καλή θέληση ταιριάζει με την θρησκεία μια και ο δημιουργησμός για όποιον γνωρίζει πέντε πράγματα από βιολογία, είναι απολύτως αντιτιθέμενος με την θρησκεία, κάτι βέβαια που δεν κατανοούν οι οπαδοί του δημιουργισμού.
Όμως εκτός από τους πιστούς που έχουν διάθεση να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους και να δουν την συμβατότητα, υπάρχουν και μερικοί που δεν έχουν την διάθεση να δουν κάτι τέτοιο. Δεν έχουν την διάθεση ή την ικανότητα να μπουν σε μια ανταλλαγή απόψεων που ενδέχεται να βάζει σε δοκιμασία την πίστη τους ότι η εξελικτική, το Β.Β. και γενικότερα ότι δεν ταιριάζει με την κοσμοθεωρία που φαντάζονται ότι περιγράφει η θρησκεία τους είναι λάθος. Για αυτούς η συζήτηση μπαίνει σε άλλο επίπεδο και η μόνη νομίζω κατάλληλη απάντηση είναι: μου το είπε ο Χριστός ή το F.S.M. ή ο Βούδας ή......

Πάντως όντως κάνω διαλογισμό και μια από τις ασκήσεις που κάνω είναι και η συζήτηση με τον Δάσκαλο (Χριστό για μένα). Τώρα τι νομίζω ότι είναι αυτή η συζήτηση θέλει πολύ συζήτηση.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 10-11-14 στις 00:11
Απάντηση με παράθεση