Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1437  
Παλιά 27-05-18, 19:26
ammophila Ο χρήστης ammophila δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2004
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Στις πύλες του ανεξήγητου είχε παρατεθεί, πριν από χρόνια η εξήγηση...


Κάρρολλ Λούις, Οι Περιπέτειες της Αλίκης στη Χώρα των Θαυμάτων, μτφρ. Μένη Κουμανταρέα, Ερμείας, Αθήνα, 1982.
-->
Βλέποντας την Αλίκη, ο Γάτος συνέχεια χαμογελούσε. Φαινόταν ένας αγαθός γάτος, ωστόσο επειδή διέθετε τρομερά νύχια και πολλά δόντια, η Αλίκη ένιωσε πως έπρεπε να του φερθεί με σεβασμό.
«Ψιψίνε του Τσεσάιρ», δοκίμασε να κάνει δειλά την αρχή, μιας και δεν ήξερε καθόλου, καταπόσο θα του άρεσε αυτή η προσφώνηση˙ παρΆ όλα αυτά, εκείνος συνεχώς φάρδαινε το χαμόγελό του. «¶ντε, το πετύχαμε, μέχρι στιγμής μοιάζει ευχαριστημένος», σκέφτηκε η Αλίκη και συνέχισε: «Παρακαλώ σε, Γάτε, μπορείς να μου πεις ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσω για να φύγω από δω;»
«Αυτό εξαρτάται κυρίως από το πού θέλεις να πας», είπε ο Γάτος.
« - αρκεί να φτάσω κάπου», συμπλήρωσε σαν επεξήγηση η Αλίκη.
«Τότε οπωσδήποτε θα φτάσεις», είπε ο Γάτος˙ «αρκεί να είναι μακρύς ο δρόμος σου».
Η Αλίκη ένιωσε πως σΆ αυτό πάνω δεν χωρούσε καμιά αντίρρηση, έτσι δοκίμασε να ρωτήσει κάτι άλλο: «Τι σόι κόσμος ζει εδώ γύρω;»
«Προς αυτήν την κατεύθυνση», είπε ο Γάτος κουνώντας αόριστα το δεξί του ποδάρι, «κατοικεί ένας Καπελάς˙ και προς εκείνη την κατεύθυνση», κουνώντας το άλλο του ποδάρι, «μένει ένας Μαρτιάτικος Λαγός. Επισκέψου όποιον απΆ τους δύο θέλεις: είναι και οι δύο τρελοί».
«Μα δεν θέλω να πάω σε τρελούς», παρατήρησε η Αλίκη.
«Α, ξέρεις αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις», είπε ο Γάτος˙ «είμαστε όλοι τρελοί εδώ. Είμαι τρελός όπως κι εσύ είσαι τρελή».
«Πώς ξέρεις ότι είμαι τρελή;», είπε η Αλίκη.
«Πρέπει να είσαι», είπε ο Γάτος, «διαφορετικά δεν θα βρισκόσουν εδώ».
Η Αλίκη δεν φάνηκε να πείστηκε εντελώς˙ ωστόσο, συνέχισε «Καλά εσύ πώς ξέρεις ότι είσαι τρελός;»
«Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους», είπε ο Γάτος, «ένας σκύλος δεν είναι ποτέ τρελός. Συμφωνείς;»
«Έτσι πρέπει νάναι όπως τα λες», είπε η Αλίκη.
Απάντηση με παράθεση