Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 15-03-12, 20:51
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Κεφάλαιο 6: Η αναζήτησή τους από τους συγγενείς τους

Όπως σωστά τους είπε η Νικολέτα, στην εποχή τους ήταν χαμένοι. Η μητέρα της Μαρκέλλας έπαιρνε συνεχώς τηλέφωνο την κόρη της, αλλά η κλήση δεν ήταν εφικτή. Πραγματικά εκείνη τη μέρα οι 9 φίλοι και ο Στάθης βρίσκονταν δέσμιοι σε μια ξένη εποχή που δεν γνωρίζουν αν θα βγουν ζωντανοί ή αν θα λήξει αναίμακτα αυτή η περιπέτεια. Οι γονείς τους έκαναν τα πάντα για να τους βρουν. Ήταν 5 ζευγάρια. Δεν γνώριζαν ότι στην Ελλάδα το κανάλι που μεταδίδεται η εκπομπή αυτή δεν εκπέμπει πια. Έχει οικονομικό πρόβλημα. Πού να το δουν άλλωστε και να το αντιληφθούν; Δεν βλέπουν πια τηλεόραση. Όμως στις εφημερίδες και στο ίντερνετ η εξαφάνισή τους έχει μαθευτεί και μάλιστα κάνει το γύρω του κόσμου. Η αστυνομία ψάχνει νυχθημερόν για τον εντοπισμό τους.
Μάλιστα, η πρώην κοπέλα του Στάθη μίλησε στην ανακρίτρια που μάζεψε κάθε ύποπτο να τον εξετάσει.
- Πόσο καιρό είστε ζευγάρι με το Στάθη;
- Μία εβδομάδα περίπου.
- Μίλησε μας γι’ αυτόν.
- Θα πω όσα ξέρω. Αγαπούσε τη Νικολέτα. Εγώ γι’ αυτόν δεν ήμουν τίποτα. Ήμουν μια φίλη για να την ξεπεράσει. Πάντα και μαζί μου και χώρια μου ήταν μόνος. Και το έλεγε και το έδειχνε. Ακόμα κι αν ήμουν κοντά του, έλειπε. Πολλές φορές τον απέτρεψα από την αυτοκτονία. Μετάνιωσε που της φέρθηκε άσχημα. Την αγαπούσε αληθινά. Όταν την χώρισε το κατάλαβε. Ήθελε να χωρίσουμε και να ενωθούν ξανά. Από αγάπη τον άφησα. Πήγε να τη βρει και δεν επέστρεψε.
- Δεν σας τηλεφώνησε να σας πει αν την βρήκε, να σας δώσει ένα σημείο ζωής; Να σας ζητήσει να χωρίσετε; Κοπέλα του ήσασταν δεν μπορεί να έδειξε τέτοια αδιαφορία, εκτός εάν τους συμβαίνει αυτό που φοβόμαστε όλοι, δεν βρίσκονται πλέον σ’ αυτή τη ζωή. Είπε η ανακρίτρια.
- Τίποτα, κανένα σημείο ζωής. Τον έχασα για πάντα. Τον είχα όμως και ποτέ; Αυτό αναρωτιέμαι! Θαρρείς και άνοιξε η γη και τον κατάπιε. Όταν έμαθα ότι και η Νικολέτα αγνοείται μαζί με ακόμα 8 φίλους της, κατάλαβα ότι τα νέα δεν είναι και τόσο ευχάριστα.
- Θεωρείτε ότι είναι νεκροί; Είπε η ανακρίτρια.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα. Το κεφάλαιο Στάθης έκλεισε για μένα. Κανονικά δεν έπρεπε να έρθω εδώ. Νιώθω τόσο ανόητη που έμεινα μαζί του και έχασα άσκοπα το χρόνο μου. Είναι ντροπή για μια κοπέλα να παραδέχεται δημόσια ότι δεν αγαπήθηκε από το σύντροφό της. Όσα είπα θα τα γράψουν οι εφημερίδες, θα γραφτούν στο ίντερνετ. Θέλω να πάω σπίτι μου!
Δεν πρόλαβε να της απαντήσει η ανακρίτρια γιατί εκείνη την ώρα χτύπησε η πόρτα και ένας αστυνομικός της είπε στ’ αφτί ότι κάποιος τη ζητά στο τηλέφωνο και την ενημέρωσε ποιος ήταν και τι θέλει. . Η ανακρίτρια ζήτησε να συνδέσουν τη γραμμή στο γραφείο της.
- Τι έγινε; Είπε με αγωνία.
- Ηρεμήστε δεσποινίς μου. Θα διακόψουμε την συζήτησή μας. Με ειδοποίησε ο νεαρός ότι κάποιος βρήκε στο δρόμο έξω από τη στάση τους το φουλάρι της Μαρκέλας και άλλα πολύτιμα προσωπικά αντικείμενα που μπορεί να δώσουν λίγο φως στο σκοτάδι. Σας ακούω! Είπε στο τηλέφωνο.
- Καλησπέρα σας. Είμαι ο αδερφός της Μαρκέλλας. Βρήκα ένα φουλάρι. Πιθανολογείται ότι είναι της Μαρκέλας, γιατί της το αγόρασα εγώ, ο ίδιος, αλλά μπορεί να έχει κι άλλη το ίδιο. Βλέπω όμως εδώ πέρα κι άλλα πράγματα, είδη προσωπικά που είναι σίγουρα των παιδιών. 5 γυναικείες τσάντες και 5 ανδρικά πορτοφόλια διασκορπισμένα και πεταμένα στο πάρκο. Θα πρέπει να συμβαίνει κάτι σοβαρό.
- Μπορείτε να μας φέρετε στο αστυνομικό τμήμα τα αντικείμενα που βρήκατε; Θα πρέπει να τα φέρετε ερμητικά κλειστά σε σακουλάκια για να δούμε αποτυπώματα Είπε η ανακρίτρια. Θα πω στον αρχηγό της αστυνομίας να στείλει ένα περιπολικό στην περιοχή να τα πάρει.
- Βεβαίως.
- Είναι πολύ περίεργο όλο αυτό που συμβαίνει.
- Αν γινόταν αυτό που λέτε θα τα είχαν κλέψει. Γιατί να τα πάρουν με τα χέρια τους. Όλα είναι ανέπαφα.
-Καλά, δεν τα βρήκε κάποιος να τα κλέψει; Είναι όλα άθικτα.
- Πράγματι, όπως τα λέτε και όπως σας τα λέω είναι.
- Πολύ περίεργα όλα αυτά που συμβαίνουν και δεν είναι εύκολο να βγάλεις άκρη σ’ αυτή την ιστορία…. Είπε απογοητευμένη η Ανακρίτρια.
Η συζήτηση κράτησε πολλή ώρα και κανένας δεν ήξερε τίποτα Συζήτησαν όλοι οι συγγενείς των παιδιών στο τμήμα, με την ανακρίτρια με τον αρχηγό της αστυνομίας, αλλά δεν βγήκε κάποιο αποτέλεσμα. Μέχρι το πρωί κράτησε η ανάκριση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να τονίσουν περισσότερο την αγωνία των γονιών και των συγγενών για τα πράγματα που βρέθηκαν, αλλά όχι τα παιδιά τους. Δεν ήταν πουθενά. Το μυαλό τους πήγε σε όλες τις πιθανές περιπτώσεις και πάντα στο κακό. Την πραγματικότητα δεν ήταν δυνατόν να τη φανταστεί κανείς. Θα επαναλαμβανόταν η ανάκριση και αύριο.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.