Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #415  
Παλιά 20-08-13, 16:36
sceptic Ο χρήστης sceptic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2011
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ φίλε sceptic, το παραπάνω ερώτημα όταν είχε τεθεί εδώ, μια βιολόγος, όχι μόνο δεν χαρακτήρισε ότι το επιχείρημά μου διαπνέεται από άγνοια, αλλά η ίδια εξεδήλωσε άγνοια απάντησης σε αυτό. Ιδού:



ΥΓ. Προς πληρέστερη ενημέρωσή σου, μελέτησε όλα τα σχόλιά μου.
Πάλι κάνεις λάθος αναγωγή και έχω μελετήσει τα σχόλιά σου... το ότι μία επιστήμονας σου είπε ότι η θεωρία της εξέλιξης δεν μπορεί να εξηγήσει κάτι (άσχετα αν έχει δίκιο ή όχι) δεν σημαίνει αυτόματα πως αυτό είναι απόδειξη της Δημιουργίας όπως περιγράφεται από τις γραφές. Όπως ισχύει σαφώς και το ανάποδο, η θεωρία της εξέλιξης δεν έχει σαν σκοπό να αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός και η αλήθεια της δεν έχει ως αποτέλεσμα την ακύρωση της θρησκείας. Το μόνο που αποδυκνύει η θεωρία αυτή είναι ότι οι γραφές δεν πρέπει να γίνονται αντιληπτές ως αυτολεξή περιγραφή της αλήθειας αλλά πρόκειται για μύθους οι οποίοι σαν σκοπό έχουν τη διδασκαλία της ηθικής σύμφωνα με τη θρησκεία μας.

Εκεί είναι το πηγαίο πρόβλημα σου ότι θεωρείς ότι η επιστήμη πολεμάει τη θρησκεία αλλά πρόκειτε για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα τα οποία έχουν και διαφορετικό σκοπό. Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις για την επιστήμη θα σου πρότεινα να μελετήσεις τη φιλοσοφία της ... στην επιστήμη τίποτα δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό ως 100% αλήθεια, αυτή είναι πάντα ενδεικτική με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα τα οποία μπορούν ν αλλάξουν ανά πάσα στιγμή και έτσι να χρειαστεί ν αλλάξουμε και την θεωρία. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, αντίθετα είναι το μεγαλύτερο προτέρημα που κατέχει η επιστημονική μέθοδος. Δυστυχώς για σένα είναι απαραίτητη η επιστημονική εκπαίδευση για να μπορείς να σχηματίσεις άποψη, εκπαίδευση την οποία φένεται από τα λεγόμενά σου ότι δεν έχεις αλλά και πολύ χειρότερα δεν δέχεσαι να μελετήσεις... λυπάμαι
Απάντηση με παράθεση