Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1069  
Παλιά 01-12-14, 00:20
johnB Ο χρήστης johnB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Brain games! εγραψεσ παρα πολλα,,,, ομωσ πολυ λιγα ειπεσ πανω σε αυτα που ειπα εγω,,,,, παντωσ απ οτι καταλαβα τελικα συμφωνουμε οτι το big bang ειναι απλωσ το κυριαρχο μοντελο,,,,, ή όχι,,?

<< ο "ζυγός" κλίνει προς την μεριά του να ισχύει η θεωρία Bing Bang >> ηταν τα λογια σου,,,,

νομιζω πωσ τωρα το θετεισ σωστα και φυσικα ξερεισ πωσ συμφωνω με αυτο,,,,, αλλωστε το ιδιο λεω κι εγω,,,,,,,,,
μεχρι ομως να βρουμε κατι αλλο που θα κανει τον ζυγο να κλινει περισσοτερο η να αρχισει να ξεφευγει,,,,,,
επισης πιστευω πως καταλαβαινεισ οτι το <<κυριαρχο μοντελο προς το οποιο κλινει ο ζυγοσ>> ειναι κατι εντελωσ διαφορετικο απο <<αποδειξη>>,,,,,
νομιζω πως ειναι οχι μονο απολυτα λογικο αυτο που λεω αλλα και απολυτα <<επιστημονικο>> θα ελεγα,,,,,,,,
βλεπεις ειμαι και εγω ορθολογιστησ,,,,,,,,

με εχεισ μπερδεψει με καποιον αλλον δεν χρειαζεται να κανεισ κηρυγμα κατα τησ θρησκειασ,,,, και φυσικα γνωριζω για το <<redshift>> οπωσ και για αλλα,,,,, χαχα προσωπικα δεν ειμαι και τοσο θρησκοσ οσο νομιζεισ,,,,, ουτε και κανω θρησκευτικο κηρυγμα,,,,,, λεω απλα την αποψη μου οτι θεωρω πωσ η επιστημη και η θρησκεια ειναι οι δυο οψεισ του ιδιου νομισματοσ,,,,, δεν βλεπω καποιο επιχειρημα εναντια σε αυτα που ειπα προηγουμενωσ οποτε θα παραμεινω στην αποψη μου,,,,,,,, μου μιλασ κυριωσ για αλλα πραγματα που νομιζεισ οτι ειπα,,,,,,,,,,

η θρησκεια εννοειται πωσ δεν χρησιμοποιει <<το πρότυπο παρατήρηση-υπόθεση-πείραμα-συμπέρασμα>>,,,,, και ουτε ειπα κατι τετοιο,,,, γι αυτο σου λεω πως με μπερδευεισ με αλλουσ,,,,,, βλεπεισ τα πραγματα απο μια απολυτα αντι-θρησκευτικη οπτικη γωνια κι αυτο σε κανει να μην ακουσ τουσ αλλουσ,,,,, αυτο μηπωσ δεν ειναι ενα ειδος <<επιστημονικου>> φανατισμου και <<σταυροφοριας>>,,,?

και οταν λεμε τη λεξη θρησκεια μην σκεφτεσαι μονο τον χριστιανισμο αλλα σκεψου τη θρησκεια σαν εννοια που εμπεριεχει ολεσ τις θρησκειεσ των ανθρωπων,,, ημουν σαφης πανω σε αυτο,,,,,, οποτε οι θρησκειεσ οπωσ ειπα μεταβαλλονται,,,, οπωσ και η επιστημη,,,,, και εξηγησα γιατι και πωσ εν συντομια,,,,,,,, εσυ αλλα πραγματα μου λες,,,,,,,

η φιλοσοφια οπωσ μας λεσ ηταν ενασ κλαδοσ τησ επιστημησ,,,,, εγω θα προσθεσω η μαλλον θα διορθωσω οτι η φιλοσοφια ηταν η επιστημη των επιστημων για τουσ Ελληνεσ,,,, ομωσ πιστευω πως γνωριζεισ οτι ειναι αρκετα δυσκολο να βρεισ αρχαιους φιλοσοφους που να μην πιστευαν στο θειο,,,,,, ο Σωκρατης που αναφερεισ ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα,,,,, ακομα και ο <<φυσικοσ>> φιλοσοφοσ Αριστοτελησ που δεν εχει καμια σχεση με τουσ σημερινουσ <<υλιστεσ>>,,,,,,, μην συγχεεις την αρχαια φιλοσοφια με την σημερινη επιστημη,,,, μπορει η τελευταια να ξεπηδησε απο την πρωτη ομωσ πηραν εντελωσ διαφορετικουσ δρομουσ,,,,,,

βεβαια ουτε κι εγω συνεδεσα την φιλοσοφια με τη θρησκεια,,,,,,, μην κατηγορηθω γι αυτο,,,,,, συ ειπας,,,,,,,,,,,,

και φυσικα η επιστημη δεν ειναι παλαιοτερη τησ θρησκειασ,,,,, αυτο αληθεια που το βασιζεις,,,,?????? αν εννοεισ λογω τησ φιλοσοφιασ τοτε σου απαντησα,,,, αν ομως εννοεισ οτι ακομα και το επιμηκες οστο που πηρε ο πιθηκανθρωποσ στα χερια του και εγινε προεκταση του (βλεπε οδυσσεια 2001 / στανλευ κιουμπρικ / ωραια ταινια) ειναι ενα ειδοσ πρωιμης τεχνολογιασ τοτε παω πασο,,,, τετοια <<επιστημη>> ειναι σιγουρα αρχαια οσο και η θρησκεια,,,,,,,,,,,,,

προσπαθησα να σου απαντησω πανω σε αυτα που μου ειπεσ τα οποια ηταν σχετικα με τουσ προβληματισμουσ που εθεσα,,,,, σε οσα γραφεισ τωρα ως πολεμιος τησ θρησκειασ,,,, τα οποια ειναι πολλα,,,,,, πραγματικα δεν εχω κατι να σου πω γιατι δεν μπηκα να κανω τετοιου ειδουσ συγκριση,,,,, ουτε και να υπερασπιστω τη μια η την αλλη πλευρα,,,,, εγω λεω οτι η επιστημη ειναι κι αυτη ενα νεο ιερατειο,,,,,,,

οποτε ολα αυτα για τουσ ομοφυλοφιλικουσ γαμουσ και τα συναφη γιατι μου τα λες,,,?????

και τελοσ,,,, εισαι σιγουροσ οτι στην επιστημη δεν υπαρχουν σταυροφοροι και προσηλυτιστες,,,,,?
μηπωσ κανεισ λαθοσ,,,,,,
γιατι νομιζω πωσ εσυ εισαι ενα καλο παραδειγμα,,,,,,

χαχαχαχχ πλακα σου κανω μην τσαντιζεσαι,,,,,,,

φιλικοτατα,,,,,,,,
Απάντηση με παράθεση