Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #180  
Παλιά 07-06-06, 15:34
Το avatar του χρήστη foni
foni Ο χρήστης foni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτως μαζί σου , όμως ξέρεις, αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που κάποιοι ξεκινούν τέτοιες συζητήσεις. Μήπως όσοι καταλάβουν από που ξεκινά το κάθε κακό, πάψουν να το διαιωνίζουν και έτσι να υπάρχει ελπίδα να αλλάξουν το μέλλον τα παιδιά τους ή τα παιδιά των παιδιών τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
O φίλος/η φωνή τα εξηγεί μια χαρά με καλύπτει και δεν έχω να πω τιποτα παραπάνω.

Θα συμφωνήσω και με τον αρμπιτερ όσο αφορά την αρμονία ανθρώπου φύσης.
Αλλά το θέμα μας είναι η ιστορικότητα του Ιησού. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη που μας έχουν κάνει να φοβόμαστε και την ίδια μας την σκιά...
Η ιστορικότητα του Ιησού δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν με καλύπτει, εμένα με ενδιαφέρει το παρόν και το μέλλον το να γυρίσουμε στις "ρίζες του δέντρου" για να βρούμε από που ξεκίνησε το καλό ή το κακό είναι λίγο δύσκολο και μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξουμε το παρόν να δούμε πως είναι τα πράγματα και να δούμε αν μπορούμε να αλλάξουμε το μέλλον. Το να αλλάξουμε κάποιες απόψεις ανθρώπων δεν μπορούμε να το κάνουμε από την μία μέρα στην άλλη. Αυτό θα γίνει σιγά σιγά, πρώτα θα τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται την σκιά τους και ύστερα θα προχωρήσουμε πάρα πέρα. Δεν μπορούμε να επιβάλουμε τίποτα στον άλλο με το ζόρι...Αν θέλουμε να αλλάξουμε το μέλλον πρέπει να γίνει από τα παιδιά μας. Να τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται, να τους μάθουμε ηθικές αξίες, να σέβονται τους συνανθρώπους τους, να μην κάνουν αυτό που δεν θέλουν να τους κάνουν, να μην επιβάλουν δια βίας ή ψυχολογικής βίας κάτι στους άλλους που δεν θέλουν...

αυτά

(Μην βαρέσετε πάρα πολύ την γνώμη μου είπα).
Απάντηση με παράθεση