Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 21-12-16, 15:17
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να απαντήσω και στον Ροβεσπιέρε τώρα, το ότι η θεωρία του ασυνείδητου δεν είναι κάτι το χειροπιαστό, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει κιόλας. Όταν εγώ παρατηρώ στον εαυτό μου ότι αυτή η θεωρία μπορεί να με βελτιώσει και στη πράξη, τότε δεν καίγομαι να αποδειχτεί η ύπαρξή της ...
Η θεωρία του ασυνείδητου δεν είναι κάτι το χειροπιαστό ή μη. Είναι απλά μια θεωρία. Ο Φρόιντ κατασκευάζει μια έννοια, μάλλον παίρνει μία που βρίσκονταν ήδη σε χρήση, και εντάσσει κάποιες λειτουργίες σε αυτή. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι έτσι. Για ποιο λόγο; Γιατί η ψυχανάλυση στην ουσία δεν απέδωσε. Ειδικά η Φροϊδική ψυχανάλυση. Μην την συγχέουμε με την ψυχοθεραπεία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Η ψυχανάλυση αποδείχτηκε ότι ήταν χάσιμο χρόνου, χρημάτων και placebo για τους περισσότερους. Πες μου λοιπόν, τι υπόσταση έχει μια θεωρία, όταν η θεραπευτική μέθοδος που βασίστηκε σε αυτήν, δεν λειτουργεί; Ευρύτερα, πρέπει να σου πω ότι η ψυχανάλυση είναι ψευδοεπιστήμη, και δεν διαφέρει σε τίποτε από τις λεγόμενες εναλλακτικές θεραπείες, μην αναφέρω ότι κάποιες έχουν δώσει πολύ πιο απτά αποτελέσματα, όπως ο βελονισμός, η ρεφλεξολογία και άλλες.
Απάντηση με παράθεση