Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1032  
Παλιά 24-11-14, 05:13
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το θέμα αν αντιλαμβανόμαστε την δύναμη, αυτό είναι προφανές. Είναι θέμα της ουσίας της δύναμης. Απο που προέρχεται δηλαδή και η αναγωγή της καταλλήγει σε κάποιο απο τα μοντέλα ερμηνείας, ένα απο αυτά έθιξα παραπάνω (σωματιδιακή φυσική). Ομοίως και για τον Θεό, ο Βασίλης προσπάθησε να δώσει (με τον τρόπο του) απάντηση στο ερώτημα αν είδε κάποιος τον φορέα της δημιουργίας και οχι το αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα του Θεού ανάγεται στον εκδηλωμένο κόσμο, δεν χρειάζεται απόδειξη αυτό. Το ποιας φύσης μπορεί να είναι αυτό που ονομάζει Θεό ο καθένας, αυτό είναι φυσικά υποκειμενικό. Το ερώτημα "περι απείρου" που έθεσα εγω παραμένει ως έχει.
Υπάρχουν δύο είδη αντίληψης: Η αντικειμενική ( επιστήμες ) και η υποκειμενική ( συναίσθημα, ηθική, πίστη κτλ). Στην περιπτωσή μας η μέτρηση ενός μαγνητικού πεδίου εμπίπτει στην αντικειμενική αντίληψη γιατί είναι η ίδια για όλους ενώ η πίστη σε κάποια ανώτερη μορφή νόησης στην δεύτερη για ευνόητους λόγους. Ως εκ τούτων , υπάρχει θέμα όχι μόνο για το άν αντιλαμβανόμαστε κάτι αλλα και για τον τρόπο με τον οποίο συμβαίνει αυτό.

Στην περίπτωση του Βασίλη και του Χρίστου του Ελ βλέπουμε οτι όλα έχουν γίνει αχταρμάς. Επικαλούνται την άγνοια της επιστήμης στο να δώσει απαντήσεις εδώ και τώρα για να δικαιολογήσουν την ύπαρξη του θεού. Όμως πρόσεξε, και οι δύο χρησιμοποιούν επιστημονικές και καλά μεθόδους για να βγάλουν την επιστήμη άχρηστη. ( ο ένας με την διαβόητη πια κασσέτα της επαγωγικής μεθόδου και ο άλλος με την δήθεν επιστημονική μέθοδο που αποδεικνύει οτι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος άρα καλά τα λένε οι γραφές).Επιπλέον κάνουν και λάθος χρήση της αιτιοκρατίας (αφού υπάρχει το σύμπαν τότε αναγκαστικά κάποιο είδος ανώτερης νόησης το δημιούργησε) , αγνοώντας το οτι η αιτιοκρατία έχει αποδεικτική αξία μόνο για αποτελέσματα προκαλούμενα από μηχανισμούς τους οποίους ήδη έχουμε αποκωδικοποιήσει (δεν γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκε το σύμπαν και οι επικρατούσες θεωρίες δεν περιλαμβάνουν την παρουσία θεού).Το αποτέλεσμα του θεού δεν ανάγεται στον εκδηλωμένο κόσμο λοιπόν.

Ο Βασίλης αυτό που ήθελε να πεί ήταν " Αυτό που δεν βλέπεις δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει". Αγαπητέ Βασίλη, συμφωνώ στο οτι μπορεί να υπάρχουν και πράγματα τα οποία εγώ δεν μπορώ να δώ όμως... για όσο εγώ δεν μπορώ να τα δώ και για όσο εσύ που τα "είδες" αδυνατείς να με πείσεις για του λόγου το αληθές τότε για εμένα είναι μύθος.

Τέλος heretic, το ερώτημα περι απείρου το απηύθυνες στους νεόκοπους επιστήμονες ενώ εγώ δεν είμαι ούτε νεόκοπος , ούτε επιστήμονας.
Απάντηση με παράθεση