Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1501  
Παλιά 09-06-18, 22:34
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marfouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον ως τοποθέτηση,

όμως αν μου επιτρέπεις έναν προβληματισμο : η ενέργεια είναι άραγε ο προγραμματιστης... ή μήπως είναι ο διεκπεραιωτης της ζωής, της ύλης, της πληροφορίας...

Ύλη + Ενέργεια + Πληροφορία είναι νομίζω τα τρία άκρως απαραίτητα συστατικά που αλληλεπιδρουν, συγκρουονται, συνεργαζονται, συγχεονται, αλληλοκαλυπτονται, διοικουν τον ορατό κόσμο...

Όμως ποιος είναι ο ακριβής ορισμός της Υλης?
Ποιος είναι ο ακριβής ορισμός της Ενέργειας?
Το πιο σημαντικό, ποιος είναι ο ακριβής ορισμός της Πληροφορίας?

Κατά την δική μου εποπτεία, η επιστήμη μας δεν έχει ακριβείς ορισμούς για τα θεμελιώδη της μεγέθη, κ αυτό είναι κάπως ανησυχητικό όταν το ανακαλύπτει κάποιος που γαλουχηθηκε με κ στήριξε ενθερμα τις βασικές αρχές της... Οι οποίες αν μη τι άλλο, κυρητουν κ πρεσβευουν την ακρίβεια...

Ad Astra Per Aspera...
Φυσικά δεν μπορώ να απαντήσω φίλε μου σε ορισμούς.
Η σκέψη ότι η ενέργεια σκέπτεται και δημιουργεί μου ήρθε όταν είδα ένα βίντεο το οποίο έλεγε ότι έκαναν ένα πείραμα... στο οποίο διοχέτευσαν ενέργεια μέσα σε ένα εντελώς κενό μέρος που δεν υπήρχε αρχικά ύλη Το αποτέλεσμα του πειράματος ήταν μετά από αρκετό χρόνο να δημιουργηθεί ύλη από το τίποτα.
Αυτό φανερώνει ότι η ενέργεια προϋπάρχει της ύλης και κατασκευάζει την ύλη. Τώρα τι υπάρχει πίσω από την ενέργεια κανείς δεν ξέρει. Όπως κανείς δεν ξέρει πως δημιουργείτε η ενέργεια. Δες μετά το 5' λεπτό https://www.youtube.com/watch?v=2_iNzqjGQ7Q

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 09-06-18 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση