Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 01-12-05, 13:29
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή νύχτα αφέγγαρη(και άναστρη)...

Έχω διαβάσει πολλά βιβλία Ιστορίας,ποίησης,λογοτεχνίας,πολιτικής κ.λπ.,κ.λπ....Πρέπει κάποτε να φύγουμε της εφηβικής (πνευματικής)ηλικίας και της φάσεως της αφασίας,αγαπητέ μου Πλανήτη...Σας ευχαριστώ για τα τόσο καλά λόγια σας...
Είναι γνωστό πως η Φιλοσοφία είχε διατυπωθει επί το πλείστον από τους αρχαίους έλληνες φιλόσοφους,αγαπητέ μας Μαύρε Πλανήτη.Ακόμη και ο πεισιθανατισμός του οποίου,κατά τα λεγόμενα σας,είστε υποστηρικτής...Η θεωρία του Δαρβίνου απορρίπτεται από το μεγαλύτερο μέρος της επιστημονικής κοινότητας,όπως γνωρίζω...Για σας μόνο κάτι τύποι σαν τον Δαρβίνο είναι οι καλοί και αδικημένοι...Α ναι,και τον κ.Ανδρουλάκη...
Υπάρχουν εντιμότατοι άνθρωποι που υποστηρίζουν τον κ.Λιακόπουλο,με του οποίου το σύνολο των λεγομένων σαφώς δεν συμφωνώ...Έχω πληροφορίες από πρόσωπα εγγύτατά του,το έχω ερευνήσει...
Είναι τοις πάσι γνωστό και αυτοεκπαραθυρώνεται εκ της συζήτησης κανείς,όταν υποστηρίζει,στηρίζοντας το φυλετιστικά και αντιφάσκοντας προηγούμενες απόψεις του,ότι οι άξεστοι επί το πλείστον,αντιδραστικοί ειδωλολάτρες της εποχής του Ιουλιανού π.χ.δεν υπέπεσαν σε τέτοια εγκλήματα...Το κίνημα του Ιουλιανού ήταν ένα όντως οπισθοδρομικό κίνημα .Είναι αλήθεια πως υπήρξε τάση αντεκδίκησης από κάποιους Χριστιανούς τότε,λόγω των μακριών ποταμιών χριστιανικού αίματος που χύθηκε τους προηγούμενους αιώνες,αλλά να μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα...
Σχετικά με τον προσεταιρισμό ή μη των μεγεθών Ελληνισμός-Χριστιανισμός γνωρίζω και έχω διαβάσει από ακαδημαικούς διδασκάλους και αξιόλογους ερευνητές-διανοούμενους της εποχής μας,όχι μόνο από την...κακή Εκκλησία
Ζητώ συγγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα,αλλά έπρεπε επιγραμματικά ν'απαντήσω στις ύβρεις...Quendi,αν έχετε τέτοια στοιχεία αντίθεσης της Εκκλησίας στην επιστημονική πρόοδο'παραθέσατέ τα...Υπάρχουν,όμως,άπειροι,κορυφαίοι,αξιόπιστοι επιστήμονες που μας βεβαιώνουν για το αντίθετο...Ο μέγιστος Έλλην επιστήμων του 20 αι.,Καραθεοδωρή π.χ. ήταν πολύ πιστός άνθρωπος,μάλλον ήταν του...(κακού)κατηχητικού και αυτός... Από την άλλη,αν βρεθεί ένας που να είναι Άθεος,τον βγάζουν συνεχώς στις εκπομπές και κάνουν πρωτοσέλιδα τις αθειστικές δηλώσεις του στις εφημερίδες...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση