Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #293  
Παλιά 01-08-08, 15:24
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο πεπεισμενος για τη μη υπαρξη μιας τετοιας τεχνολογιας.εχω διαβασει πολλα βιβλια πανω στο θεμα και νομιζω οτι υπαρχει επιχειρηματολογια.δε σου λεω οτι εχω πειστει για την υπαρξη της αλλα εχω φτασει σε σημειο να μη θεωρω περιεργη την υπαρξη της αφου πλεον δεν αντιβαινει στη λογκη μου
Είναι η λογική...
Πιάσε τον πολιτισμό μας από το πρώτο στοιχείο, μέχρι το τελευταίο και θα δεις ότι υπάρχουν πολλές κενές τρύπες που όλοι οι παραμυθάδες δεν τις πιάνουν γιατί πονούν...
Μία είναι η τροφή...
Αν και ετοιμάζω ένα άρθρο ή μία συζήτηση με αυτό το θέμα, είναι πολύ απλό να πω ότι μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχει βρεθεί ούτε ζώο, μα ούτε και φυτό που να έχει εξημερωθεί πριν το 9.000 π.χ.... Αυτό τα λέει όλα...
Πως λοιπόν μπορεί να υπάρξει ένας πολιτισμός εάν δεν έχει το βασικότερο: ΤΡΟΦΗ;;;
Βλέπεις οι μεγαλύτεροι πολιτισμοί δημιουργήθηκαν στην αρχή εκεί ακριβώς που υπήρχε περίσσεια τροφής - Αίγυπτος, Σουμερία, πολιτισμός Ινδού και Γιανκ Τσε...
Και φυσικά τεχνολογικός πολιτισμός σημαίνει μία μεγάλη βάση ανθρώπων που να είναι αρκετοί ώστε να σκεφτούν την εφεύρεση, να την φτιάξουν και να την συντηρήσουν... Έτσι στην ξεφτίλα μιλάμε για πόλεις των 250.000 χιλιάδων κατοίκων τουλάχιστον... Πόλεις που με την σειρά τους και επειδή θα ήταν τεχνολογικά εξελιγμένες θα ήθελαν την αποχέτευση τους, την παροχή με φρέσκο νερό και τα υπόλοιπα δίκτυα τους (μεταφορών, ηλεκτρικών, επικοινωνιών...)
ΠΟΥ είναι όλα αυτά;;; Οεεεεεοοοοο
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση