Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #843  
Παλιά 11-11-14, 09:05
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

xtabay, είναι θέμα κατεβασμένων ρολών τελικά. Δεν μιλάω για φαντασίες και υποκειμενισμό, μιλάω για χειροπιαστά πράγματα. Δες την μετάφραση της μελέτης που δημοσίευσα. Πιο επιστημονική δεν γίνεται. Και όμως συμβαίνει το ακόλουθο: Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις όπου κάποιος ψάχνεται να καταρρίψει κάποιον με οτι διαθέσιμο εργαλείο υπάρχει, βρίσκει αυτήν ακριβώς τη μέθοδο που αποδεικνύει οτι ο άλλος κάνει λάθος, ακόμα κι αν η μέθοδος του δεν είναι η mainstream τακτική. Αλλα δεν θα μείνω εκεί.

Τα τελευταία χρόνια εχει προκύψει οτι τις ίδιες έρευνες, με την ίδια μεθοδολογία, αν πραγματοποιηθούν απο επιστήμονα που ασπάζεται τις πεποιθήσεις του προσδοκώμενου συμπεράσματος, αυτό προκύπτει και από την στατιστική ανάλυση των δεδομένων του πειράματος. Αν ο ερευνητής εργάζεται για την κατάρριψη μιας θεωρίας, κάνοντας ακριβώς τα ίδια βήματα, μιλάμε ακόμα και τους ίδιους ανθρώπους να χρησιμοποιήσουν σαν δείγματα, η στατιστική ανάλυση δεν δείχνει τίποτα. Δεν τίθεται θέμα μαγειρέματος φυσικά, confirmation bias, ή ότι άλλη κομπίνα σκεφτεί κανείς.

Συμβαίνει περίπου το εξής: οι προθέσεις του πειραματιστή-παρατηρητή μεταβάλλουν τα δεδομένα του πειράματος. Ενδιαφέρον αυτό, έτσι; Αλλά δεν θα συνεχίσω εδω γιατί δεν αφορά το παρόν νήμα. Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος, ο οποίος δεν πρόκειται να δεχτεί οτιδήποτε απο αυτά, αφού ο μόνος λόγος που βρισκεται εδω μέσα είναι η κατάρριψη και όχι η δημιουργική συμμετοχή σε οτιδήποτε.

Και εκεί θα καταλήξω τελικά και θα το πω στην γλώσσα της πιάτσας: Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Εγώ τώρα το ομολογώ οτι χάνω την ώρα μου μαζί σας . Εσείς γιατί την χάνετε; Δεν θέλουμε τα φώτα σας, ευχαριστούμε. Τα είπατε μία, δύο, πέντε δέκα φορρες, φτάνει.

Ότι μελέτες και να σου φέρω, εσύ θα ξεσκαλίσεις τον όποιο αντίλογο, εγω θα σου φέρω τον αντίλογο του αντίλογου και η κολοκυθιά θα συνεχίζεται για πάντα, στον απόηχο αυτών που έγραψαν τελικά άλλοι. Δεν τα πιστεύεις αυτά; Πρόβλημά σου. Εγω δεν έχω έρθει να πείσω εσένα, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν βασικά, έχω έρθει να συζητήσω με ανθρώπους όπου ασπάζονται όμοιες θέσεις.

Για εσάς υπάρχουν και επιστημονικά φόρουμ, πηγαίνετε εκεί να τα λέτε, προσέξτε μόνο το γνωστό "φαινόμενο του Σούπερμαν" που προκύπτει. Στον Κρύπτον που λες xtabay, o Clark Kent είναι ένας απλός άνθρωπος χωρίς υπερδυνάμεις, αλλά εδώ στην Γη είναι υπεράνθρωπος. Μήπως νομίζετε οτι κυκλοφορώντας εδω μέσα κάνετε κάποιο κατόρθωμα, κάποιο υπερ-έργο και καλά, ρίχνοντας φόλες αριστερά δεξιά; Μήπως μεταξύ συζητητών για επιστημονικά θέματα, απλά δεν έχεις να πεις το οτιδήποτε, γιατί οι γνώσεις σου είναι επιφανειακές στο οτιδήποτε, οπότε αυτό το κουστουμι του σκεπτικιστή, σου δίνει την βολική επιχειρηματολογία για ατέλειωτες αντιπαραθέσεις αποκλειστικά εδώ μέσα;

Εγω δεν έχω να πω κάτι άλλο. Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου, μου είναι πολύ γνωστές (από παιδάκι) και κατανοητές όσο δεν φαντάζεσαι, αλλά δεν μπορώ να χάνω και τον χρόνο μου προσπαθώντας να πείσω τους αρνητές των πάντων.
Απάντηση με παράθεση