Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #861  
Παλιά 12-11-14, 10:53
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ibero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.
Επίτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι επί λέξη έγραψες:
"οι θεότητες όμως των ανθρώπων αλλάζουν στον χώρο και στον χρόνο ". Και συμφώνησα.
Αν τώρα διαφωνείς με αυτό που έγραψες....
Libero, μιλάω με τον Υιό, όπως μπορείς να μιλάς και εσύ. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι έχω κάποια ιδιαίτερη ικανότητα. Οπότε αν θες να μάθεις κάτι σχετικά ρώτησε και θα πάρεις απάντηση.

Παράθεση:
Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μΆ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν;
Είναι απολύτως θεμιτό να με αμφισβητεί ο καθένας. Εκείνο που ίσως δεν σου έκανα κατανοητό είναι ότι η αμφισβήτηση αν στρέφεται ειδικά προς ένα άτομο, και όχι προς κάθε ομοειδή περίπτωση, που μάλιστα εμφανίζει επί πλέον αδύνατα σημεία (ο πανάγαθος προτρέπει σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρα), αποτελεί πρακτικά λογικό σφάλμα Ad hominem. Και σαν τέτοιο οφείλω να επισημαίνω την ανακολουθία της συλλογιστικής.

Όμως Ibero δεν έχεις εμένα μόνο μπροστά σου. Αλλά μπροστά σου έχεις κάθε άτομο που υποστηρίζει την αντικειμενικότητα των υπερβατικών εμπειριών στο νήμα. Με απλά λόγια κάθε πιστό.
Είμαι ο τελευταίος που θέτει την υπερβατική εμπειρία σαν απόδειξη, και αποκλειστικά προς όσους θέτουν υπερβατικές εμπειρίες πρώτοι σαν απόδειξη των απόψεών τους. Και είμαι απολύτως πρόθυμος να αποδεχθώ ότι οι δικές μου δεν είναι αντικειμενικές, άρα δεν αποτελούν απόδειξη ή ένδειξη, εφόσον το ίδιο ισχύσει για κάθε άλλη υπερβατική εμπειρία.
Ξεκίνα λοιπόν από τους άλλους, και όταν καθαρίσεις μαζί τους, να είσαι βέβαιος ότι θα τα βρούμε και μαζί.

Αλήθεια δεν μου είπες, τελικά πιστεύεις ότι ο Μωυσής έπαιρνε γραμμή από τον Θεό στην γενοκτονία και το σκλαβοπάζαρο ή όχι.
Αν θεωρείς ότι έπαιρνε εξήγησε γιατί δέχεσαι ότι του μίλαγε ο Θεός και τον οδηγούσε σε αποτρόπαια εγκλήματα, και αμφισβητείς ότι μιλάει σε μένα που μου επαναλαμβάνει τις επιστημονικές θέσεις.
Αν θεωρείς ότι τα έβγαζε από την κούτρα του, θεώρησε ότι το ίδιο κάνω και εγώ.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Απάντηση με παράθεση