Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #813  
Παλιά 09-11-14, 20:01
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα με συγχωρέσεις αγαπητέ φίλε για την παρέμβαση μου αυτή , αλλα...βρίσκω παρατραβηγμένη την παραπάνω αποψή σου.
Και γι΄αυτό θα σε ρωτήσω για μια και μοναδική φορά.
Είσαι απόλυτα σίγουρος πέρα απο κάθε αμφιβολία, οτι αυτός με τον οποίο μιλάς στον διαλογισμό σου, είναι ο ίδιος ο Χριστός ;
Ευχαριστώ.
Σε συγχωρώ αγαπητέ, κανένα πρόβλημα. Δεν βλέπω κανένα λόγο που ο Χριστός θα ήταν ποιο φιδολός σε απαντήσεις απέναντί μου, συγκριτικά με άλλους ανθρώπους. Οπότε δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την ταυτότητα του συνομιλητή μου στο διαλογισμό. Εδώ δεν αμφισβητείται η ταυτότητα του συνομιλητή του Μωυσή που τον καθοδήγησε στην σφαγή των Μαδιαμιτών.... εγώ θα αμφισβητήσω τον δικό μου...
Άλλωστε βλέπεις ότι οι θέσεις που μου μεταφέρει ο συνομιλητής μου Χριστός στον διαλογισμό, ταυτίζονται πλήρως με τις θέσεις της επιστήμης. Αν υπήρχε διαφοροποίηση ισως να αμφέβαλα.... Αλλά τώρα δεν βλέπω κανένα λόγο.

Βέβαια δεν αρνούμαι την πιθανότητα να κάνω λάθος, ως γνήσιος αγνωστικιστής που είμαι, αλλά η διπλή επιβεβαίωση μέσω του Χριστού στον διαλογισμό και μέσω της επιστήμης, δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση των απόψεων. Σε αυτό να σημειώσω ότι πολλοί πιστοί ορθόδοξοι χριστιανοί αποδέχονται πλήρως την θεωρία της εξέλιξης, όπως άλλωστε και ο καθηγητής μου στην φυσιολογία φυτών που ήταν υποψήφιος για νόμπελ για την εργασία του στα μιτοχόνδρια, και ήταν και ορθόδοξος και εξελικτικός. Βλέπεις όλα δένουν μια χαρά για όποιον είναι καλοπροαίρετος ερευνητής.
Απάντηση με παράθεση