Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #807  
Παλιά 09-11-14, 01:46
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εσύ θα μου απαντήσεις για την νευροεπιστήμη. Εγω είμαι απλά φαν του μάμπο τζάμπο. Εσυ θα μου αναφέρεις χαρακτηριστικά σε ποιο σύγγραμα, δημοσίευση ή ανακοίνωση, πέρα απο κάθε αμφισβήτηση, η νευροεπιστήμη ερμήνευσε την συνείδηση σαν 100% βιολογική διαδικασία και απέκλεισε οτιδήποτε άλλο.
Δεν χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει νευροεπιστήμη για να καταλήξει στο συμπέρασμα του οτι η συνείδηση είναι ιδιότητα της ύλης. Κατ΄αρχάς δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ καμία μορφή συνείδησης ανεξάρτητη από κάποιο υλικό σώμα και επιπλέον όλοι γνωρίζουμε οτι επεμβάσεις που γίνονται στον εγκέφαλο προκαλούν αλλαγές σε αυτήν. Τέλος η ψυχιατρική μπορεί και αντιμετωπίζει , ως έναν βαθμό τουλάχιστον, τις διάφορες ψυχικές ασθένειες μέσω φαρμακευτικών αγωγών.

Η διαδικασία που παράγει την συνείδηση φυσικά και δεν έχει αποκωδικοποιηθεί (άλλωστε αν είχε συμβεί αυτό τώρα θα ήμασταν σε θέση να κατασκευάζουμε και μηχανές με τεχνητή νοημοσύνη). Αυτή η έλλειψη γνώσης αφήνει το περιθώριο στις διάφορες μεταφυσικές θεωρίες να εξηγήσουν την ύπαρξή της. Είναι η ίδια τοποθέτηση με αυτήν του vassilis 1 που λέει οτι: Αφού η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει τώρα και αυτή την στιγμή σε ερωτήματα σχετικά με την ύπαρξή μας τότε υπάρχει Θεός
Απάντηση με παράθεση