Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #256  
Παλιά 14-11-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Εδώ είναι φόρουμ του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ. μ-ε-τ-α-φ-υ-σ-ι-κ-ο-ύ!

Οι πλουραλιστικές απόψεις δεκτές. Οι συγκρούσεις ιδεών, εφόσον δημιουργικές και προς στην ορθή κατεύθυνση, δεκτές όλες. Αλλά:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ανοικτό μυαλό: Ο.Κ. αν κάποιος παραθέσει τις πανεπιστημιακές γνώσεις του,την εξειδικευσή του σε ένα φλέγον /αμφιλεγόμενο θέμα, αρκεί να ΑΦΗΝΕΙ χώρο και για ένα "ΠΙΘΑΝΟΝ", ένα "ίσως", ένα "αλλά", ένα "μήπως", μια εναλλακτική τέλος πάντων. ΟΧΙ απολυτότητες, στείρο ορθολογισμό και δογματική "ψυχρή μαθηματική λογική" -συχνά αυτά οδηγούν σε πλάνες και αδιέξοδα. Σκοτώνουν αυτό το πρόθεμα ΜΕΤΑ- της λέξεως, διότι εάν το παρόν φόρουμ ασχολούνταν μόνο με τα ΦΥΣΙΚΑ (ήγουν "Φ-Υ-Σ-Ι-Κ-Η)τότε άπαντες ΔΕΝ θα'χαμε κανένα πρόβλημα με την ψυχρή/μαθηματική λογική. Απεναντίας!

Ας πούμε, τα μαθηματικά ΑΠΕΤΥΧΑΝ να εξηγήσουν κάποια κβαντικά παράδοξα, αλλά ΟΧΙ η ΕΥΕΛΙΚΤΗ λογική: αυτή δεν απέτυχε-κατάφερε μάλιστα, να εξηγήσει πολλά τέτοια παράδοξα της κβαντικής. π.χ. Τα βιβλία των εκδ. ΤΡΑΥΛΟΣ είναι και προσιτά και δίνουν πολλά παραδείγματα αυτού που λέω.Και αυτό συμβαίνει επειδή τα μαθηματικά, όσο θαυμάσια επιστήμη κι αν είναι (και εγώ τα ευλογημένα τα σέβομαι) εντούτις όμως, έχουν περιορισμένο "πεδίο δράσης" -ΔΕΝ μπορούν /τα ευλογημένα!/ να εξηγήσουν τα πάντα. Ειδάλλως η Θεωρία των Πάντων θα'ταν γνωστή εδώ και καιρό! Κάπου αυτά πιάνουν, κάπου όμως ΟΧΙ: συνεπώς απαιτούνται διαφορετικά δεδομένα και διαφορετική λογική.

Και αυτή η διαφορετική λογική (μέσα στο πλουραλισμό της) είναι που μπορεί να δουλέψει σε ένα φόρουμ με θεματικές σαν του metafysiko.gr. Η στείρα-μαθηματική-ψυχρή λογική ΟΧΙ. Αυτή είναι για δογματικούς (θυμάστε το παράδειγμα με τον Ιούλιο Βερν, σε άλλο θρεντ; ο ΟANNHSEA περιέργως κάνει ελαφρά πηδηματάκια όποτε το αναφέρω...) και λάτρεις της άνευρης "ψυχρής λογικής"(εισαγωγικά δικά μου)σαν αυτούς που συχνάζουν στο http://www.skepticforum.com/,όπου όποιος αγαπάει τις αποδείξεις "των ματιών μου",μπορεί να εγγραφεί και να αφήσει τους υπόλοιπους στην μακάρια ησυχία τους...

Οι καντιανισμοί μας μάραναν...
__________________________________________________ _______

[σίγουρα, η όλη φάση στο παρόν θρεντ είναι διασκεδαστική μεν -κουραστική δε, και δεν έχω προσωπικά ή έχθρα με κανέναν,και ούτε θέλω / παρά την αποψή μου απλώς να καταθέτω και να ευχαριστώ τους μοντεράτορς για τη φιλοξενία, οπότε θα την κάνω για άλλες παραλίες...ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mallen : 14-11-08 στις 16:13
Απάντηση με παράθεση