Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1159  
Παλιά 26-12-14, 19:34
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τέτοια ερώτηση για τον "πρώτο σκύλο" θα αρχίσουμε να μιλάμε λογικά;

Η κοινή εμπειρία μας λέει πως ΤΙΠΟΤΕ δεν μπορεί να κατασκεαυστεί και να εξελιχθεί δίχως την παρέμβαση νοημοσύνης. Αν αφήσουμε ένα ράδιο έξω στην βροχή πρόκειται να βελτιωθεί η λειτουργία του; Ή μήπως αν αρχίσουμε να το χτυπάμε και να το τσαλαπατάμε;

Ο φίλος σου ο rados(σε ρόλο ιεροεξεταστή) που θέλει να μας δικάσει και να μας βράσει χριστουγεννιάτικα, έχει θυμώσει που δεν πιστεύουμε στην εξέλιξη και που τολμάμε να αμφισβητήσουμε αυτούς τους επιστήμονες που παραθέτει. Αυτό σημαίνει πως ο λόγος μας(όσο και να χαρακτηρίζεται βλακώδης από τους εχθρούς της δημιουργίας) έχει πολιτική δύναμη και πέραση. Φοβάται δηλαδή πως θα αρχίσουν να μας πιστεύουν οι "αδαείς" από το να προστρέξουν στον "έγκυρο" λόγο της "αυθεντίας".

Εγώ βέβαια το θέμα δεν το βλέπω πολεμικά και ταλιμπανίστικα σαν και αυτόν. Δεν ανήκω σε κόμμα για να είμαι σε ιερή αποστολή κατά των εξελικτών, με όνειρο να εγκαθιδρυθεί ο δημιουργισμός και να απαγορευτεί η εξέλιξη. Απλά καταθέτω την γνώμη μου σε μια δημοκρατική συζήτηση.

Τώρα αν οι άθεοι και οι φανατισμένοι νεοπαγανιστές που μας έχουν πρήξει τα ούμπαλα με "το φως της Ελλάς και το σκοτάδι του Χριστού", βλέπουν παντού εχθρούς και σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν βία. Αυτό φαίνεται από τα ποστ τους. Πιστεύω πως θα νιώθανε απερίγραπτη χαρά αν άρχιζαν οι χριστιανοί να σφάζονται κατά εκατοντάδες τέτοια εποχή.

Εγώ είμαι απλά ερευνητής και εραστής της αλήθειας, δεν με νοιάζουν τα πολιτικά παιχνίδια χριστιανισμού - αθεοπαγανισμού.
Είσαι ολίγον τι εκτός θέματος. Η ερώτησή μου παραμένει και είναι και πολύ λογική και πολύ δημοκρατική.
Αν υποθέσουμε οτι ο σκύλος ή κάποιος άλλος οργανισμός δεν προήλθε μέσω της εξελικτικής διαδικασίας, πώς προέκυψε; Ποια είναι η άποψή σου;

ΥΓ Ο φίλος σου ο rados κάθε άλλο παρά αυτά που λες λέει
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση