Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1488  
Παλιά 03-08-16, 14:44
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

@ Bernie Rico Jr

Καλέ μου Μπέρνιε Ρίκο
Με κατηγορείς άδικα. Συμπαθώ όλους τους συμμετέχοντες και εύχομαι το καλύτερο για αυτούς.
Αγάπα τον πλησίον σου είπε ο Κύριος και γύρισε και το άλλο μάγουλο. Αυτό είναι πιο τίμιο απ
το να θέλουμε να εξαφανισθούν. Σημειώστε ότι ο Ροβεσπιέρος έβαλε και κάποια πολύ καλά λινκ.
Μπορεί να είχε μια κάπως ασταθή και οξίθυμη συμπεριφορά αλλά και σεις του δίνατε διευθύνσεις
για ραντεβού για να πλακωθείτε.



Παράθεση:
θέλεις να βρίσεις και εσύ η ίδια τους χριστιανούς και κοτεύεις να το κάνεις, εύχεσαι να το κάνει κάποιος άλλος.
Εννοείς "κοντευω" να το κάνω ? Δε σε κατάλαβα, ομολογώ.


Παράθεση:
Αυτό το μίσος για τους συνανθρώπους σου και η μισαλλοδοξία σου εξηγείται βέβαια από όσα μας έχεις πει για την προσωπική σου κατάσταση αλλά λύσεις υπάρχουν.
Η προσωπική μου κατάσταση είναι πολύ καλή και δεν υπάρχει λόγος να έχω μισαλλοδοξία, ούτε έχω πει κάτι για την προσωπική μου κατάσταση πέρα από κάποιες πολύ γενικές πληροφορίες.
Δε σε καταλαβαίνω.


Παράθεση:
Στα του θέματος: είναι σίγουρο ότι τρολάρεις με αυτή την παλαβή εκδοχή. Ήταν εμβόλιμο το θέμα του λογχισμού ενώ ταυτόχρονα το μη σπάσιμο των ποδιών ήταν αλήθεια. Δηλαδή αφού ήταν όλα σκηνοθετημένα γιατί δεν έβαλαν εμβόλιμα και ένα σπάσιμο ποδιών να γίνει πιο φαντεζί? Ότι δεν μας συμφέρει είναι εμβόλιμο.. τα υπόλοιπα είναι αλήθεια και δίνεις εξηγήσεις βασισμένες στην ασχετοσύνη. Με τον ερχομό του θανάτου, τα ερυθρά αιμοσφαίρια την κάνουν για αυτό και οι ιατροδικαστές μπορούν να μιλήσουν και για το πόσες ώρες έχουν περάσει από την ώρα θανάτου, έστω και αν πρόκειται για 2 ή 3 ώρες. Τα ιατρικά που υποστηρίζεις εσύ υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου, μόνο και μόνο επειδή έτσι σε συμφέρει.
Είπαμε, αυτό το κείμενο απευθύνεται
1. Σε πιστούς
2. Σε μυημένους

Αν απευθυνόταν ΜΟΝΟ σε πιστούς, θα έγραφαν ότι να'ναι.
Αν απευθυνόταν ΜΟΝΟ σε μυημένους και είχε στόχο να εξηγήσει πως πέτυχαν το αναστάσιμο θαύμα, θα τα έγραφε όλα πιο αναλυτικά αλλά θα υπήρχε κίνδυνος
να το διαβάσει μια μέρα και ένας δημοσιογράφος και να τα βγάλει όλα στη φόρα. Επίσης οι μυημένοι έχουν άλλες ασχολίες, δεν κάθονται να αντιγράφουν
κείμενα με σχολαστικότητα και να τα παραδίδουν σε επόμενες γεννιές επομένως ένα κείμενο που θα απευθυνόταν μονο σε μυημένους, δεν είναι και πολύ βιώσιμο.
Ετσι
Δημιουργούν ένα κείμενο που μπορεί να πάρει μια "θεική" υπόσταση, να γίνει άγιο και θρησκευτικό κείμενο και να περνάει και τις πληροφορίες που θέλουν στους μυημένους.
Μετά. οι χιλιάδες καλόγεροι θα το αντιγράφουν διαρκώς και οι μελλοντικές γεννιές των μυημένων θα επωφελούνται.

Εγώ βλέπω μονο ένα μέρος της κωδικοποιημένης ιστορίας χωρίς να ξέρω το "κλειδί" του μυημένου.

Τι εννοώ κλειδί

Οπου πάει ο Ιησούς και κάνει θαύματα, τουλάχιστον δύο "πάσχοντες" του λένε, Ιησού γιε του Δαβίδ ελέησέ μας.
Πως είναι δυνατόν σε μια κοινωνία που δεν έχει εφημερίδες τηλεόραση φωτογραφίες ιντερνετ, κάποιοι να ξέρουν το όνομα του παπού του?
Αυτό είναι "κωδικός", αυτοί οι πάσχοντες είναι απ τους εβδομήντα μαθητές (Λουκας δέκα) που έχουν πάει ανα δύο εκεί που θα πάει και ο Θεός.
Εκεί μασκαρεύονται και παριστάνουν τους πάσχοντες. Για να μην μπερδευτεί ο Ιησούς του λένε "υιέ του Δαβίδ" , εκεί ο Ιησούς καταλαβαίνει και τους "θεραπεύει"
Αν δεν υπήρχε αυτό το κωδικός, θα κινδύνεθε να πάει να πέσει σε κανέναν άλλον αληθινά πάσχοντα και να μην έπιανε η θεραπεία.

Αυτό το έφερα παράδειγμα, αν ξέρεις πως λειτουργούν τα παπαγαλάκια, ε, μπορείς επαγωγικά να ξεδιπλώσεις και εδώ την ιστορία.

Αν ξέραμε το "κλειδί" θα μπορούσαμε να ίσως να ξεκλειδώσουμε και άλλα περίεργα εδάφια όπως ο περιεργος νεανίσκος που μας λέει ο Μάρκος στο δεκατέσσερα , πενήντα ένα.
51 Και εις τις νεανίσκος ηκολούθησεν αυτω, περιβεβλημένος σινδόνα επί γυμνού· και κρατούσιν αυτόν οι νεανίσκοι. 52 ο δε καταλιπών την σινδόνα γυμνός έφυγεν απΆ αυτών.

Και αυτό το εδάφιο είναι περίεργο ουρανοκατέβατο και άχρηστο για μας τους "πιστούς" όμως στην πιο κρίσιμη στιγμή της σύλληψης του Ιησού, μές στα χωράφια τρέχει ένας
νεανίσκος τσιτσιδος. Κάτι ρόλο παίζει. Εγώ λέω πως ήταν ο "μπράβος", άγγελος Κυρίου στα άλλα ευαγγέλια που κράταγε τον Ιησού απ το σβέρκο, μην τα παρατήσει και φύγει.
Λέω γω τώρα... υπόθεση που δένει με το όλο σκηνικό.
Απάντηση με παράθεση