Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-05-09, 15:48
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πες μου εσυ την πραγματικη ερμηνεια για τα λογια του Σωκρατη η κατι που νομιζεις οτι ηθελε να πει,
Το έργο Φαίδων, πραγματεύεται με ένα καταπληκτικό τρόπο μια σειρά από μεταφυσικές ιδέες όπως
θέματα, ψυχής, αρμονίας, αθανασίας ψυχής, στάσης απέναντι στο θάνατο... είναι ένα συγκλονιστικό έργο
άσχετα αν πολλές από τις ιδέες αυτές που περιγράφει είναι ήδη ξεπερασμένες.
(Δεν είναι κακό να ξεπερνιούνται ιδέες ούτε μειώνει αυτόν που τις διατύπωσε πρώτος, απεναντίας το
υγιές σε μια κοινωνία είναι να έχει την δυναμική να ξεπερνάει τα όρια των προηγούμενων γενιών και να μην
τα αντιλαμβάνεται ως ένα είδος πνευματικού φράγματος και δογματικά στερεότυπα.)

Αξίζει λοιπόν να διαβάζεται και να σχολιάζεται για πολλούς λόγους και χωρίς να θέλω να παριστάνω τον
ξερόλα, χρειάζεται σοβαρότητα και προετοιμασία από έναν "μαθητή" που θέλει να το μελετήσει και όχι να
σκοτώσει την ώρα του διαβάζοντας.

Ένα τέτοιο έργο δεν θα μπορούσε απ την φύση του να περιγράφει συνοπτικά τον παγκόσμιο νόμο της βαρύτητας,
ούτε νομίζω αυτόν τον στόχο είχε ο Σωκράτης. Αν πραγματικά γνώριζαν κάτι θα το είχαν ανακοινώσει και
εξηγήσει σε κάποιο άλλο έργο.



Ρωτάς λοιπόν ποιά είναι κατά την γνώμη μου η πραγματική ερμηνεία σε αυτά τα λόγια του Σωκράτη.
Κατά την γνώμη μου ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι αυτά που λέει ο κύριος Τσαγκρινός.
(Εδώ υπάρχει άλλο θέμα/φαινόμενο προς εξέταση, η νεοελληνική τσαπατσουλιά και τσαλαβούτημα στην ελληνική
γραμματεία που φανερώνει μια βαθειά ημιμάθεια και σοβαροφάνεια εκπομπών δημοσιογράφων καναλιών ερευνητών κλπ)

Ας επιστρέψουμε στον Φαίδων του Πλάτωνα. Νομίζω ότι κάνει περιγραφή ενός κοσμολογικού μύθου περιγράφοντας
με δυο λόγια το σύμπαν και το εσωτερικό της γης και τους δίνει μια συνάφεια με την τύχη της ψυχής μετά τον
θάνατο. Για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη οφείλεις αυτό το νήμα που διαβάζεις να το εκλάβεις ως
κίνητρο για διεξοδική μελέτη με ανοιχτό μυαλό.

Βέβαια καλό είναι να σχολιάσουμε τα του Φαίδων αλλά εδώ ήθελα να αναδείξω τους αετονύχιδες ερμηνευτές
της κλασικής γραμματείας που ακόμα και από ένα μοιρολόι μιας μανιάτισσας είναι ικανοί να σου αποδείξουν
πως η γυναίκα, μέσα απ τον θρήνο της, αναφερόταν στην θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιν την οποία
θεωρία έπρεπε να την έπαιζε στα δάκτυλα.


υγ
Αυτά, δεν απαντάω άλλο για σήμερις, έχω 4 μηνύματα και πρέπει να κάνω οικονομία το 5 για παν ενδεχόμενο.
Η σιωπή μου δεν πρέπει να εκληφθεί από τους διαφωνούντες ως αδυναμία δηλαδής...ok ?



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Δεν νομιζω να καις το Ιχωρ στο τζακι του σπιτιου σου...
Α, και κάτι άλλο, άμα το έχεις αγοράσει το περιοδικό
(όποιο περιοδικό ή βιβλίο ή οτιδήποτε) με τα λεφτά σου και
τον ιδρώτα σου μετά το κάνεις ότι θέλεις, και στο τζάκι το
καις και ψάρια αλευρώνεις και σαίτες διπλώνεις, και για
σκιά στην παραλία, δεν είναι κακό αυτό, δικό σου είναι ότι θέλεις το κάνεις.

Αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 11-05-09 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση