Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-05-15, 07:32
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τη θρησκεία σου την κληρονόμησες βιολογικά από τους γονείς σου ή την διδάχθηκες από το περιβάλλον σου; Αν γεννιόσουν στην Τουρκία τι θρησκεία λες να είχες;
Προτιμώ να σβήσω αυτά που έγραψα πριν γιατί φαίνονται λίγο ρατσιστικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν δέχομαι πως είμαι δημιούργημα ούτε των γονιδίων μου ούτε του περιβάλλοντός μου, αν και αυτό ως ένα σημείο προσπαθεί να με διαμορφώσει εξωτερικά. Από την στιγμή όμως που έχω ελεύθερη βούληση και ενηλικιωθώ θα είμαι πιο αποφασισμένος να κρατήσω ή να απορρίψω. Πιστεύω ότι είμαι ελεύθερα Έλληνας, χωρίς αυτό να καθορίζεται από καμμιά φύση, και ότι δέχομαι ελεύθερα τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις χωρίς να μου τις επιβάλλει ο γύρω κόσμος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πότε κάθε σχέση πρέπει να είναι αμφίδρομη; Ούτε τα αυτοκίνητα κατασκευάζουν ανθρώπους.
Το "πρέπει" εδώ είναι σύμφωνα με την αθειστική αντίληψη. Πρέπει δηλαδή να αποδώσουν τον άνθρωπο στον κανένα και τον Θεό στον άνθρωπο, έτσι ώστε να αποφύγουν τα σενάρια που θέλουν ένα μπαμπούλα εξελικτή ή δημιουργό, τον Θεό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 03-05-15 στις 07:50
Απάντηση με παράθεση