Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1600  
Παλιά 03-07-18, 11:09
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιστήμη χρονολογεί την δημιουργία του σύμπαντος μεταξύ 15 και 20 δις χρόνια για να δικαιολογήσει την μεγάλη έκρηξη η οποία δεν υπήρξε ποτέ.

Οι γνώσεις μου στη φυσική είναι ότι έμαθα σχολείο, η πανεπιστημιακή μου κατεύθυνση είναι άλλη.
Από όσα έχω διαβάσει και παρακολουθήσει από ντοκιμαντερ και βιβλία, ο τρόπος που προσπαθούμε
να αντιληφθούμε τον χωροχρόνο τα μπινγκ μπανγκ σκοτεινή ύλη/ενέργεια, είναι γήινος, τρισδιάστατος
στο σύμπαν η απλή γήινη αντίληψη είναι ανεπαρκής.

Αυτό που παρατηρούμε και θεωρούμε δεδομένο είναι ότι το αχανές σύμπαν διαστέλεται, και μάλιστα
διαστέλεται αυξητικά, κάθε αύριο, διαστέλεται με μεγαλύτερη ταχύτητα. Όλα τα σημεία του φαίνεται
να απομακρύνονται το ίδιο με κέντρο την Γη από όπου παρατηρούμε και επειδή η Γη δεν είναι το κέντρο
του Σύμπαντος, ούτε εδώ έγινε το μπινγκ μπανγκ, τότε θεωρούμε πως το Σύμπαν διαστέλεται όχι τρισδιάστατα
και το σημείο του μπινγκ μπανγκ είναι ολόκληρο το Σύμπαν.

Άλλοι επιστήμονες το δέχονται, άλλοι όχι. Άλλοι θεωρούν το σύμπαν "ανοικτό", άλλοι "κλειστό".

Το μπινγκ μπανγκ είναι "μοντέλο" βάσης θεωρειών και όχι γεγονός σαν να προκάλεσε κάποιος μια έκρηξη. Η ουράνια παρατήρηση δείχνει κάτι τέτοιο.

Οι επιστήμονες ΔΕΝ χρονολογούν τα 15 ή 20 δις με "πολιτικές" σκοπιμότητες, αυτό βρήκαν αυτό δημοσίευσαν.

Επισημαίνουμε ότι όλα αυτά είναι κατά προσέγγιση εκτιμήσεις.
Απάντηση με παράθεση