Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-03-12, 12:34
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Επειδη σε αντιθεση με εσενα, δεν ειμαι δογματικος ανθρωπος φροντιζω παντα και διαβαζω τα πραγματα που κρινω και δεν μπλεκω την συμπαθεια ή την αντιπαθεια μου για τον συγγραφεα με τα γραφομενα του.

Αν ειχες γραψει κατι καλο, θα το παραδεχομουν. Εν προκειμενω κρινω οτι δεν εχεις γραψει κατι καλο. Η ιδεα ειναι μια χαρα, ο τροπος ομως που μεταφερεις την ιδεα σου στο χαρτι ειναι ας μου συγχωρεθει η εκφραση, αθλιος.

Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω; Απο το "προφορικο" του λογου σου; Απο την λαθος επιλογη μορφης; (Προσπαθεις να στριμωξεις το περιεχομενο ενος μυθιστορηματος σε ενα διηγημα) Απο τα "κεφαλαια" που ειναι στην ουσια παραγραφοι; Απο την παντελη ελειψη περιγραφης; (Βλ και το σχολιο της Χειμαιρας) Απο τους ξυλινους και καθολου πιστευτους χαρακτηρες; Απο την ολη "βεβιασμενη" αισθηση που σου δινει το ολο πονημα; Απο την δυσκολια που εχει ακομα και ο πλεον καλοπιστος αναγνωστης να το διαβασει;

Πραγματικα θα χαρω να διαβασω το διηγημα που εχεις στειλει στον/στην Melian

ΥΓ....Η επιστημονικη φαντασια και η φαντασια γενικοτερα ειναι εξαιρετικα δυσκολη.

ΥΓ2.....αυτο που πρεπει να κανεις, κατα τη γνωμη μου, ειναι να παρεις εναν συγγραφεα του οποιου το στυλ σου ταιριαζει και να δεις τι κανει αυτος για να μεταφερει τα νοηματα του, ή την ιστορια που θελει να πει. ακομα καλυτερα να διαβασεις αρκετους και παιρνοντας στοιχεια απο αυτους να καταληξεις τελικα στο δικο σου στυλ.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 21-03-12 στις 12:43