Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 22-03-12, 11:31
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ρε fantasy, δεν παίζει να πιστεύεις καν αυτά που λες. Είναι από τα πιο σουρεαλιστικά posts που έχω διαβάσει ποτέ. Σου είχα πει εμμέσως ότι το έργο σου ήταν κακό και το έκανα παρομείωση με το 666 και είπα ότι αφού υπάρχει το κακό, άρα υπάρχει και το καλό, δηλαδή ο Θεός (μιας και μιλάμε για 'σένα) και εσύ τώρα μου λες ότι δήλωσα ότι θ' αρχίσω να πιστεύω στο Θεό; Δεν υπάρχει! Σου λέω να δω τις κριτικές να φτάνει τις 5 σελίδες κι ας πάθω τέτανο και 'συ μου λες ότι είχα άλλη γνώμη; Ο Voel δεν είναι κολλητός μου, απλά τα δύο "V" έχουν πνευματική ταύτιση. Ε, forum είναι colemon. Τι θες να κάνω. Να κάνω login για ν' αλλάζω avatar και signature; Άσε που νομίζω ότι το topic λέει "Κριτική & σχόλια...". Πω πω, μην πούμε κάτι το αντίθετο κάποιοι από εδώ μέσα, κολλητάρια θα μας βγάλετε! Μας χωρίζουν 504 khm χωρίς να έχουμε ειδωθεί καν. Άσε που έτσι, εσύ βγαίνεις κερδισμένη βρε fantasy. Διαφήμιση γίνεται. Ακόμη και γκρίζα, διαφήμιση είναι. Θυμάσαι όταν ήταν υποψήφια η Γεννηματά και ένας άλλος της ΝΔ; Με κάτι αυτοκίνητα; Ε, τελικά με BMW πήγε να την βγει ο άλλος στην διαφήμιση, αλλά τελικά πήρε το scooterάκι του! Δε θέλαμε να σε πληγώσουμε, ούτε δηλητήριο να χύσουμε, απλά σου είπαμε ότι το έργο σου, τούτο, δεν ήταν καλό. Άσε, μπροστά μας θα τα βρούμε! Θα διαβάζει κανένας εδώ αυτά που λέμε και για να μας εκδικηθεί, θα αρχίσει να μαζεύει κλούβια αυγά! Να σε πω, όμως, γιατί χαραμίζεις εδώ το ταλέντο σου να έρχεται ο κάθε τυχάρπαστος, αχώνευτος και κάθε κακιά παρέα να σε κριτικάρει και δεν μαζεύεις όλα τα διηγήματα που έχεις γράψει, να τα ενώσεις κάπως και να τα εκδόσεις; Πάντα είχα αυτήν την απορία! Πάντως εγώ σου είπα τι με ενόχλησε. Οι διάλογοι, τα ονόματα και ο τίτλος.
Εσύ δεν με ενόχλησες τόσο, όσο ο Voel. Δεν τα ΄έκανα βιβλίο γιατί δεν ξέρω αν θα έχουν ζήτηση. Εμένα έτσι που το έγραψες αρχικά μου φάνηκε ότι σου άρεσε. Είχα τρεις τίτλους υπόψην Χρονική δίνη, το βιβλίο της ζωής και ανυπαρξία, αλλά ίσως το ελαφάκι να ευαισθητοποιούσε κάποιους να το ανοίξουν. Τελευταία στιγμή άλλαξα τον τίτλο. Το έκανα για να το διαβάσουν περισσότεροι, γιατί τα προηγούμενα δεν τα άνοιξαν πολλοί. Το έκανα με πονηριά και την πάτησα. Στέλνω λοιπόν ένα ε-μαιλ στην Mel;an και αλλάζει τον τίτλο. Ποιον από τους τρεις να βάλω; Αφού ο τίτλος του έκανε τόσο κακό. Όσο για τα ονόματα βάζω σπάνια για να μην αδικήσω κάποιο φίλο μου. ΄Έχω βλέπεις πολλούς φίλους Θα παρατηρήσετε ότι οι καλοί ρόλοι έχουν τα πιο γνωστά ονόματα. Δεν χαρακτήρισα τις 160 αίθουσες; Δεν περιέγραψα τη Ρόδο και τα αξιοθέατα; Τι περισσότερο να κάνω; Στην περιπλάνηση δεν έβαλα ημερομηνίες και στοιχεία; Μέσα από το διάλογο έγραφα τι έβλέπαν. Άλλωστε ο κάθε συγγραφέας; έχει το δικό του ύφος. Εσύ με πλήγωσες με τον τέτανο. Ήταν πολύ χοντρό αυτό που είπες. Το ίδιο και ο Voel. Αν έγραφες ότι δεν μου άρεσε για τον εξής λόγο δεν θα γινόταν τίποτα. Άλλωστε όπως λες δεν το διάβασες. Πώς μπόρεσες να το κρίνεις; Άρα το έκρινες μέσα από τα μάτια του Voel. Επίσης, πώς πιστεύεις ότι έχω ταλέντο και μου προτείνεις να τα εκδώσω από τη στιγμή που δεν σ'΄αρέσει η δουλειά μου; Εκτός και αν δεν σ' αρέσει μόνο η συγκεκριμένη εργασία. Αν ισχύει αυτό πάω πάσο. Περιμένω την κριτική σου για τα άλλα έργα. Αν δεν σ' αρέσουν πες δεν μου αρέσουν για τον εξής λόγο. Η ειρωνεία είναι ό,τι χειρότερο μέσα σε ένα φόρουμ.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-03-12 στις 11:45