Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 11-06-05, 17:26
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Smile

Καλημέρα αγαπητή Galadriel.
Λοιπόν, μπορείς να μεταφέρεις στους φίλους σου τις εξής απαντήσεις...

(1. Σε ποιον "κόσμο" ανήκει η Σκιά?)
Η Σκιά βρίσκεται (το ρήμα ‘ανήκω΄προδιαθέτει μια αποδοχή κάποιας στατικής κατάστασης με την οποία δεν συμφωνώ) στον ίδιο κοσμο στον οποίον βρισκόμαστε κι εμείς. Μέσα σ’ αυτόν τον κόσμο ωστόσο, έχουν δημιουργηθεί διάφορα πεδία τα οποία βρίσκονται σε επικοινωνία μεταξύ τους, μέσω ιδιαίτερων σημείων-Πυλών (σχετικό άρθρο στο «Μυστική Ελλάδα» Απριλίου), απ’ όπου το ένα πεδίο μπορεί να εισχωρήσει μέσα στο άλλο. Τέτοιες Πύλες ωστόσο έστω και παροδικά, μπορούμε ν’ ανοίξουμε κι εμείς, υπερβαίνοντας τα όρια που χωρίζουν το δικό μας πεδίο (που αποκαλώ «πεδίο της ανθρώπινης λογικής πραγματικότητας»), συντονιζόμενοι με τη συχνότητα του άλλου. Συνήθως αυτό συμβαίνει τυχαία, την στιγμή ακριβώς που χαλαρώνουμε την ισχύ του εγκεφάλου που κρατάει ενεργά αυτά τα όρια, την ώρα που βυθιζόμαστε σε ύπνο. Κάποιες φορές ωστόσο συμβαίνει και απόλυτα συνειδητά. Το πεδίο που απλώνεται από κει και πέρα, πριν το ονειρικό, ή το αστρικό (ίσως να αποτελεί ένα μέρος του «αιθερικού»), κυριαρχείται από τη Σκιά. Περιγραφές του έχουν καταγραφεί από κάποιους «ταξιδιώτες», (π.χ. Λάβκραφτ), αν και δεν είναι εύκολο να μεταφέρεις εικόνες, όταν δεν τις έχεις δει με τα μάτια...
Πάντως, η Σκιά δεν υπάρχει μόνο εκεί. Για παράδειγμα, όταν «κλειδωθείς» μαζί της, μπορεί να σε τραβήξει σ’ αυτό το πεδίο, όπως μπορείς κι εσύ να την τραβήξεις σ’ αυτό το πεδίο...

(2. Τι ακριβώς κάνει όταν δεν τρέφεται από το θυμικό μας?)
Το... χωνεύει(!)
Όταν επιτίθεται ρουφάει την ζωτική μας ενέργεια, ασχέτως αν κατά την εκροή της αυτή χρωματίζεται με συγκεκριμένο είδος συναισθημάτων. Πέραν αυτού, δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να μιλάμε για την έννοια του χρόνου σε άλλα πεδία. Έχω την εντύπωση πως εκεί το παρελθόν και το παρών είναι ένα. Μόνο το μέλλον παραμένει ακαθόριστο (κι ωστόσο κι αυτό ακόμα υπάρχει, σε μορφή τάσεων)... Απόδειξη είναι ότι οι μορφές που χρησιμοποιεί, ή που προβάλλει αν θέλεις, όταν διεισδύει στο πεδίο μας, είναι μορφές που έχουν αντληθεί από οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας... Η Σκιά φαίνεται απόλυτα συνειφασμένη με την πορεία του ανθρώπου. Ίσως απλά θρέφεται από το εκάστοτε πιο εξελιγμένο, ή κυρίαρχο είδος. Ίσως κάποτε να εξαφάνισε τους δεινόσαυρους...

(3. Θεωρείται "εξελιγμένη" οντότητα σε σχέση με τον άνθρωπο?)
Οι ενδείξεις που έχω συνιστούν ακριβώς το αντίθετο. Αν διαθέτει κάποια νοημοσύνη, αυτή μοιάζει πολύ πρωτόγονη. Ωστόσο αν βρισκόσουν ξαφνικά σε μια ζούγκλα απέναντι σε έναν νοητικά λιγότερο εξελιγμένο από τον άνθρωπο τίγρη, θα ήταν μάλλον πολύ απλό για εκείνον να σου επιβληθεί...
Θα μπορούσα να σου πω και κάποια άλλα σχετικά που την χαρακτηρίζουν, αλλά καλύτερα να το κάνω εν καιρώ.
Πάντως μια ενδιάφερουσα προσέγγιση σχετικά με τις ικανότητες της έχει κάνει ο Dean Koontz, που την εμφανίζει να χρησιμοποιεί το ‘νοητικό’ των θυμάτων της. Δείτε την ταινία ‘Phantoms’.

(4. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή καθοδηγηθεί από κάποιους ?)
Αυτήν την ερώτηση την έχω θέσει κι εγώ ακριβώς έτσι μέσα στο βιβλίο. Υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί. Μέσα σε πολλές παραδόσεις, απ’ όλον τον κόσμο, η «Μόρα» άλλοτε ταυτίζεται με μάγισσα κι άλλοτε θεωρείται πνεύμα που κατευθύνεται στο θύμα της από κάποια μάγισσα, ή μάγο. Δεν είναι λίγοι αυτοί που κάηκαν από τους Ιεροεξεταστές επειδή οι κατήγοροί τους είχαν πέσει θύματα της Σκιάς (διάβασε για παράδειγμα τα πρακτικά από τις δίκες του Σάλεμ). Μερικές φορές μάλιστα ταυτίζεται με το familiar που κληροδοτείται από γενιά σε γενιά.
Επίσης, έχω διαβάσει σύγχρονη μαρτυρία που ακολουθώντας μια συγκεκριμένη τελετή, κάποιος στέλνει τη Μόρα σε κάποιο άλλο άτομο.
Γενικά πιστεύω πως μπορεί κανείς να τις δόσει κάποιες κατευθύνσεις, όπως μπορεί να κατευθύνει αρνητική ενέργεια προς κάποιον άλλο...

’quote’
Aντιλαμβάνομαι, πως είναι δύσκολο εδώ να αναλυθούν αυτά τα θέματα που για σένα είναι προϊόν έρευνας και μελέτης τόσων χρόνων, απλά θα θέλαμε κάποιες κατευθύνσεις προς σκέψη (ή και έρευνα ακόμα)....
‘unquote’
Δεν είναι τόσο δύσκολο, γιατί τη γνώση δεν την θεωρώ κτήμα μου, και το βιβλίο θεωρώ ότι το έχω γράψει από κοινού, μαζί με όλα εκείνα τα δεκάδες άτομα που μου έχουν καταθέσει τις εμπειρίες τους. Το μόνο πρόβλημα είναι πως επειδή έχει παρατηρηθεί κι από άλλους το ενδιαφέρον του κόσμου για το θέμα, λέγοντας όλ’ αυτά, ίσως ήδη έχω γράψει τα επόμενα άρθρα κάποιων περιοδικών και καλό θα ήταν αυτό να συνέβαινε, μετά την κυκλοφορία του βιβλίου...

‘Quote’
"Πολλές φορές το Φως είναι πιο απειλητικό απ' το Σκοτάδι", αυτός δε, που διαλέγει να διαλύσει τις Σκιές στο Φως, θα έχει πάντα "εμπόδια" στο δρόμο του....
’unquote’
Όπως είχα γράψει κάποτε στο Strange, να φοβάσαι περισσότερο αυτούς που κρύβονται στο φως, γιατί κοιτώντας τους, μπορείς να δεις μόνο την σκιά τους.
Αναφερόμουν στους «Φύλακες Αγγέλους» φυσικά. Όσο για τα εμπόδια, το έχουμε πάρει απόφαση πλέον, αυτός ο κόσμος δεν είναι παραμυθένιος... Αλλά το παλεύουμε. Θυμάσαι πως έχω ονομάσει τον σάκκο του μποξ, με τον οποίον κάνω στο σπίτι γυμναστική, όταν θέλω να ξεδώσω... Ναι, ναι... Ο κύριος...Μέρφυ(!).

Thanks again for the wishes...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση