Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #123  
Παλιά 17-04-06, 12:01
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Ωραία,έχετε ρωτήσει κανέναν που πήγε στον Πανάγιο Τάφο κατά την Ανάστασι;..Διότι οι άπειροι που πήγαν λένε τελείως άλλα πράγματα...
Δεν έχω πάει αγαπητέ μου και ούτε σκοπεύω! Δε βρίσκω εξάλλου το λόγο για τον οποίο πρέπει να ποδοπατηθώ και να μαλλιοτραβηχτώ για να πάρω κάτι που ούτως ή άλλως θα μου το φέρουν με delivery στο σπίτι! Όσο για το τι λένε μετά όσοι πήγαν, έχει να κάνει καθαρά με την οπτική του καθενός, την πίστη και το σκοπό της επισκεψιμότητας στο χώρο αυτό. Την ίδια εμπειρία έχουμε όλοι απ' τα μαθητικά χρόνια; Ακριβώς το ίδιο είναι...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Πραγματικά,υπήρξαν μεγάλοι αμφισβητίες στην Ιστορία,όπως ο Ρενάν,ο Μπακούνιν(θεωρητικός του αναρχισμού)κ.α.,αλλά με αυτά που υποστηρίζει ο in κ.Καλόπουλος δεν τον βλέπω μετά λύπης μου να καταλέγεται εκ του Ιστορικού του Μέλλοντος σε αυτούς.
Δε νομίζω ο σκοπός του κ. Καλόπουλου να είναι η συγκαταλλεγεί ανάμεσα σε όσους αναφέρετε, αλλά κι έτσι να είναι, ποιο το κακό; Τόσοι και τόσοι μένουν στην ιστορία επειδή κάποιος τους έχρισε πατριάρχες... Πάντως μετά λύπης μου παρατηρώ ότι πέφτετε στην "παγίδα" του διαβόλου να ειρωνευτείτε. Δεν έχω πρόβλημα με τη λέξη "in", ομολογώ όμως ότι από εσάς δεν περίμενα σαρκαστικά σχόλια!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Άλλωστε ο Πατριάρχης ελέγχεται,όπως είναι γνωστό,πριν να εισέλθει στον Πανάγιο Τάφο.
Επειδή δε γνωρίζω, μπορείτε να μου πείτε αν ελέγχεται ο πανάγιος τάφος; Μπορεί ο πατριάρχης να μην έχει πάνω του κάτι , αλλά να το έχουν αφήσει από πριν άλλοι μέσα. Συγχωρέστε με αν λέω βλακεία, αλλά με όσα έχουμε δει, όλα είναι πιθανά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Σημειωτέον,πως όσοι έχουν πάει στα Ιεροσόλυμα,γνωρίζουν πολύ καλά πως υπάρχουν πολλά-πολλά ακόμη φαινόμενα και ακροάματα(επιστημονικά...παράδοξα)τα οποία συμβαίνουν,ακούγονται κ.λπ.στους χώρους όπου το σώμα του Υιού και Λόγου του Θεού κινήθηκε κατά την περίοδο της σαρκώσεώς Του...Έχετε υπ'όψιν καθ'όλου περί ποίων φαινομένων ομιλούμε;..
Μήπως μπορείτε να μας τα πείτε κι εμάς, γιατί δεν είχα την τύχη όπως είπα να παρευρεθώ ποτέ στην τελετή "αφής" της φλόγας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Παρ'όλ'αυτά,δεν μπορώ να σας πείσω "με το στανιό".Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου γαρ...
Άβυσσος επειδή δε συμερίζομαι τις απόψεις σας; Ωραία, τα βγάλαμε τα συμπεράσματά μας... Πάντως εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, παρά μόνο τον εαυτό μου. Τώρα εσείς για ποιο λόγο προσπαθείτε να μας πείσετε όλους δεν καταλαβαίνω ειλικρινά!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση