Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #795  
Παλιά 08-11-14, 15:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αντιθέτως esmike, σε ευχαριστώ που την βρίσκεις σεβαστή αλλα θα σου αποδείξω και γιατί είναι πολύ λογική.
Πρώτον, γιατί ο καθένας μας λέει το οτιδήποτε. Και στο "οτιδήποτε" αναφέρομαι στην θεματολογία στο χώρο της μεταφυσικής. Αυτή ακριβώς είναι η μεταφυσική, η οποιαδήποτε αντίληψη για την απώτερη πραγματικότητα έχει ο καθένας μας. Αν ενας φίλος πιστεύει πως η φωνή που αναδύεται από τα βάθη της ύπαρξης του είναι η "φωνή του Κυρίου", ποιός είμαι εγώ αυτός που θα αμφισβητήσω τον ιερό του χώρο;

Θα έχω πρόβλημα μόνο όταν αυτός έρθει και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτά που πιστεύει αυτός είναι η Απόλυτη Αλήθεια και εγώ κάνω λάθος, ή ενδεχόμενη πληροφορία παίρνω εγω, με τον ίδιο ή με παραπλήσιο τρόπο, είναι η ίδια φωνή που μιλάει σε αυτόν. Απο την στιγμή που ο Χριστός της Βίβλου δεν είναι πνευματικός δάσκαλος μου, δε νομίζω οτι συντονίζομαι με αυτόν, είτε αναφερόμαστε σε κάποιο ιστορικό πρόσωπο, είτε στον ίδιο τον Λόγο, είτε σε μια αφηρημένη σκεπτομορφή που έχουν διαμορφώσει οι χριστιανοί.
Εκτός κι αν θεωρήσουμε οτι μέσα απο κάθε δάσκαλο, κοσμικό και υπερκόσμιο, αντηχεί η φωνή του Χριστού. Ενας διαπολιτισμικός δάσκαλος-μεσσίας ας πούμε, τότε πιστεύω πως ναι, αυτό θα μπορούσε να ισχύει και για μένα αυτό, μόνο που -όπως καταλαβαίνεις- αυτό δεν είναι χριστιανισμός. Ας το αποκαλέσω new age καλύτερα.

Το πρόβλημα είναι πως αρκετοί φίλοι εδώ δεν μιλάνε για μεταφυσική, γιατί δεν γνωρίζουν τι είναι η μεταφυσική. Είναι εδώ απλά για debate και τίποτα παραπάνω. Είτε εξαπολύουν επιθέσεις αραδιάζοντας ένα σωρό ψευτο-επιστημονικές ασυναρτησίες, για να ικανοποιήσουν το εγώ τους, είτε μένουν προσκολλημένοι σε θρησκευτικό λόγο μεσαιωνικού τύπου, επειδή δεν μπορούν να καταλάβουν κάτι παραπάνω.
Πρώτον, η απόδειξη για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός δεν υφίσταται, και δεν προβλέπεται να βρεθεί σύντομα. Οπότε όποιος προσπαθεί να αποδείξει κάτι στους άλλους απλά χάνει την ώρα του. Ο Θεός είναι καθαρά θέμα πεποίθησης. Το να έρχεται όμως κάποιος με περιορισμένη αντίληψη και να προσπαθεί να πείσει τους άλλους εν έτι 2014 ότι η επιστήμη κάνει λάθος και ένα βιβλίο που έγραψαν μερικοί πανούργοι τύποι είναι θεόσταλτο είναι επιεικώς γελοίο.

Θα μου πεις τότε τι σημαίνει ότι "θίγεται η υπόληψη του Χριστού"; Χωρίς ο rados να μας έχει απαντήσει, εγώ θα το δω ως εξής: Ο χριστιανισμός δεν χρειάζεται βλάκες να έρχονται να σου κάνουν κήρυγμα. Εχει ήδη αρκετούς στα ανώτατα αξιώματα εδω και αιώνες, ας αφήσουμε τον καθέναν να χρησιμοποιήσει την δικιά του διάνοια και να πάρει απο αυτόν οτι νομίζει καλύτερο. Αυτός θα ήταν ο personal Jesus για μένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-14 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση