Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #657  
Παλιά 24-10-14, 18:10
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή Tίποτα δεν είναι αλήθεια, τα πάντα επιτρέπονται

...και μια που βλέπω ότι η συνάδελφος Ευσταθία, ερευνήτρια του μεταφυσικού (όπως κι εγώ) επέστρεψε στα γήινα από την υπερβατική περιπλάνηση στο ακασικό πεδίο, και μάλιστα την διασκεδάζω, θα κάνω μια απόπειρα συμφιλίωσης. Θα της αφιερώσω, όπως και σε όλους σας, τις παρακάτω γραμμές του Βλαδιμίρ Μπάρτολ, από το γνωστό Αλαμούτ, δια στόματος του Χασάν ιμπν Σαμπάχ, του τρομερού "Γέρου του Βουνού".

Ο αγώνας ενάντια στον Σουλτάνο των Σελτζούκων Τούρκων έχει πια ολοκληρωθεί μετά απο άπειρες μηχανορραφίες και τις δολοφονίες των αδίστακτων Ασασίνων. Η Περσική επικράτεια είναι πλέον ελεύθερη και ανεξάρτητη και ο Χασάν, απόλυτα κυρίαρχος του παιχνιδιου και καθιερωμένος θρησκευτικός ηγέτης, μονολογεί και ταυτόχρονα εξομολογείται στους δυο υπαρχηγούς και παιδικούς του φίλους. Πάρτε το, φρεσκοσκαναρισμένο:


«Αυτό λοιπόν ήταν το πέμπτο και τελευταίο κεφάλαιο του δράματός μας», είπε ο Χασάν στους δύο μεγάλους άρχοντες χαμογελώντας σχεδόν θλιμμένα. «Τώρα πια δεν έχουμε κανένα πάνω απΆ τα κεφάλια μας, εκτός από τον Αλλάχ και τον αινιγματικό ουρανό του. Ούτε για τον ένα ούτε για τον άλλο δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα, κι ούτε θα μάθουμε ποτέ ας κλείσουμε λοιπόν μια για πάντα το μεγάλο βιβλίο με τις αναπάντητες ερωτήσεις. Στο εξής, θα αρκεστώ σΆ αυτόν εδώ τον κόσμο, όπως είναι. Η μετριότητά του μου υπαγορεύει τη μόνη συμπεριφορά που μπορώ να υιοθετήσω απέναντι του: να επινοώ μύθους, όσο πιο γλαφυρούς γίνεται, τους οποίους θα διοχετεύουμε στους πιστούς μας που είναι εύπιστοι σαν παιδιά στο μεταξύ, θα περιμένω σε αυτό το καταφύγιο τη λύση του υπέρτατου αινίγματος.

Είναι επιτρεπτό για ένα γέρο που γνωρίζει τον κόσμο να απευθύνεται στους ανθρώπους μέσα από μύθους και παραβολές. Έχω πολλή δουλειά ακόμη εμπρός μου! Για τους κοινούς πιστούς, πρέπει να επινοήσω χίλιες δυο ιστορίες για τη γένεση του κόσμου, για τον παράδεισο και την κόλαση, τους προφήτες, τον Μωάμεθ, τον Αλί, τον Αλ-Μαχντί. Λίγο πάνω από το κοπάδι βρίσκονται οι πιστοί μαχητές: αυτοί έχουν δικαίωμα να καταλάβουν το πώς και το γιατί των κανόνων και των απαγορεύσεων που μας κυβερνούν θα ετοιμάσω λοιπόν για λογαριασμό τους έναν κώδικα, μια μεταφορική κατήχηση. Όσο για τους φενταγίν, αυτοί θα έχουν πρόσβαση στην απόκρυφη γνώση: θα τους διδάξω ότι το Κοράνι είναι ένα αινιγματικό βιβλίο το οποίο πρέπει να ερμηνεύεται με τη βοήθεια ενός κλειδιού. Αλλά στους άρχοντες θα διδάξουμε ότι το Κοράνι αυτό καθαυτό δεν περιέχει τα ανώτερα μυστήρια. Κι αν αποδειχθούν άξιοι να φτάσουν στην τελευταία βαθμίδα, τότε θα τους αποκαλύψουμε το τρομερό αξίωμα που κυβερνά όλο το οικοδόμημά μας: τίποτα δεν είναι αλήθεια, τα πάντα επιτρέπονται. Όσο για εμάς που κινούμε τα νήματα αυτής της μηχανορραφίας, θα κρατήσουμε για τους εαυτούς μας τις στερνές μας σκέψεις».

«Κρίμα που σκοπεύεις να τα κρατήσεις μυστικά από τον κόσμο», είπε λυπημένος ο Μπουζρούκ Ουμίντ. «Τη στιγμή ακριβώς που φτάνεις στην ανώτατη βαθμίδα...»
«Ο άνθρωπος που επιτέλεσε μια σημαντική αποστολή αρχίζει να ζει μετά το θάνατό του. Προπάντων ένας προφήτης. Έκανα ό,τι είχα να κάνω, τώρα είναι καιρός να σκεφτώ λιγάκι τον εαυτό μου. Θα πεθάνω για τους ανθρώπους ώστε να ξαναγεννηθώ μέσα απΆ τα έργα μου.
Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να επιβιώσω. Φαντάζομαι ότι σκέφτεστε όπως κι εγώ.
»Αλλά αν θέλετε να μάθετε το λόγο αυτής της πράξης και σε τι χρησιμεύει, δεν ξέρω να σας απαντήσω», συνέχισε ο Χασάν. «Μεγαλώνουμε επειδή υπάρχει μέσα μας μια δύναμη που μας ωθεί να μεγαλώσουμε. Όπως ο σπόρος που φυτρώνει μες στο χώμα και βγαίνει από το έδαφος για νΆ ανθίσει και να δώσει καρπούς. Ξάφνου βρισκόμαστε εδώ και ξάφνου δεν υπάρχουμε πια...


(πιστεύω πως δεν είναι spoiler, αλλά αν κάποιος έχει πρόβλημα επειδή μπορεί κάποτε να το διαβάσει, το έγραψα με λευκό font. To μαρκάρετε με το ποντίκι για να το διαβάσετε).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 24-10-14 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση