Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1213  
Παλιά 04-01-15, 10:57
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγνωστικιστής που όμως δέχεται την εξέλιξη 100%.
Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα, κάτι σου διαφεύγει.

Παράθεση:
Για μια επαναληψιμότητα μιλάς;
Για ένα κάρο φαινόμενα, πχ. την αύξηση γενετικής πληροφορίας.

Παράθεση:
Έχουμε ζήσει την δημιουργία του κόσμου ή την δημιουργία της ζωής από άψυχη ύλη;
Γιατί έχεις ζήσει στα χρόνια του προ-προ-προ-προ-προ-πάπος σου για να ξέρεις αν οι πρόσφατοι πρόγονοί σου ήταν άνθρωποι ή κουνουπίδια;
Αλλά μήπως έζησες εσύ στην δημιουργία του κόσμου και αποδέχεσαι στην βίβλο; Και γιατί να μην δεχθείς την ινδουιστική προέλευση...;

Παράθεση:
Συνεχίζεις να μιλάς για ειδικούς στην εξέλιξη που έχουν αποδείξει ότι είναι 100% αληθινή.
Ξαναδιάβασε γιατί τα παραποιείς.

Παράθεση:
Θες να αρχίσουμε να γκρεμίζουμε την θεωρία της εξέλιξης και να την καταρρίψουμε μέσα σε μια σελίδα; Έχεις διαβάσει ποτέ κείμενα δημιουργιστών;
Καλέ μας φίλε, προφανώς δεν έχεις επαφή με την επιστήμη και νομίζεις ότι οι θεωρίες της είναι προσωπικές απόψεις. Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι αν κάποιος έβρισκε ψεγάδι στην εξελικτική θεωρία η θεωρία θα πήγαινε στα σκουπίδια σε όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του κόσμου.
Οπότε ακόμα και να κατάφερνες να βρεις κάτι στο οποίο δεν μπορώ να απαντήσω, λίγο σημασία θα έπαιζε μια και εγώ δεν είμαι κάποιος ειδικός στο θέμα.
Φυσικά και έχω διαβάσει κείμενα δημιουργηστών. Για παράδειγμα το κείμενο που υποστήριζαν ότι η περιστροφική κίνηση ενός μαστιγίου βακτηρίου είναι μη αναγόμενη πολυπλοκότητα.

Παράθεση:
Και γιατί να μην υποθέσω από την εμπειρία μου ότι αν υπάρχει ο Θεός στον οποίο πιστεύεις, αυτός είναι άσπλαχνος αφού αφήνει ΕΞ' ΑΡΧΗΣ(πρόσεχε το εξ' αρχής) τα πάντα στην τύχη τους; Και λέω εξ' αρχής, γιατί οι άθεοι ισχυρίζονται το ίδιο. Λένε που είναι ο Θεός να σταματήσει την δυστυχία; Εδώ όμως υπάρχουν γεγονότα που περιγράφονται στην Βίβλο, τα οποία δείχνουν πως ο άνθρωπος έχει διαλέξει μονοπάτι μακρυά από τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ Θεό, επομένως ο Θεός δεν είναι άσπλαχνος αν δεν επεμβαίνει ακόμα. Από την στιγμή που ο άνθρωπος έφαγε τον καρπό, έπρεπε να αποδείξει τον ισχυρισμό του, αυτή την βαθιά πίστη που είχε μέσα του - ότι μπορεί δηλαδή να τα καταφέρει χωρίς τον Δημιουργό. Άρα σε μια τέτοια περίπτωση ο Θεός δεν είναι άσπλαχνος, απλώς αφήνει το άτακτο παιδί του να δοκιμάσει τους καρπούς που επίμονα επιζητεί. Γιατί δεν είναι τύραννος, αλλά σωστός πατέρας.
Κάνοντας τις ίδιες παρατηρήσεις φαινομένων καταλήγεις ότι αν ο Θεός προκαθόρισε είναι κακός και αν επεμβαίνει είναι καλός....
Μάλλον δεν συνειδητοποιείς τι λες.

Παράθεση:
Grenadier, και τί που δεν είναι βιολογικές αυτές οι μορφές εξέλιξης; Δεν αποτελεί κομμάτι της αλύσιδας και απαραίτητο στάδιο πριν την βιολογική εξέλιξη; Τί θέλεις να πεις δηλαδή; Δεν σε εκφράζουν; Δεν το καταλαβαίνω.
Στο έχει εξηγήσει πολύ απλά, αλλά θα δοκιμάσω και εγώ. Αν δεν υποθέτεις ότι ένας οδοντίατρος, μπορεί να έχει σοβαρή κατά τεκμήριον άποψη για την μηχανολογία, γιατί θεωρείς ότι ένας εξελικτικός βιολόγος θα έχει για το Β.Β......;
Απάντηση με παράθεση