Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 26-05-15, 14:26
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jim_27 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα παιδια ειναι οτι λιγο πολυ εχει ξεφυγει απ το "Λογικο" γιατι μια φορα ειχα δει στον υπνο μου μια φαση στη σταση του λεωφορειου...Ειχα δει στον υπνο μου διαλογους και ηταν ακριβως ολα οπως τα ειχα δει...αυτο με φρικαρε σε μεγαλο βαθμο...δεν ξερω πως να τα εξηγησω δεν ξερω περι τεινος προκειται....
Kαλησπέρα Jim 27...


Σε πολλούς ανθρώπους συμβαινει αυτό, ίσως να είναι deja vu (καταγεγραμμένο και ήδη ιδωμένο γεγονός). Καταγεγραμμένο όμως ένα γεγονός
χωρίς να μπορούμε να ορίσουμε τις συνθήκες και τις χρονικές συντεταγμένες αυτού. Είναι αυτό (εκτός άλλων) που χονδρικά καμιά φορά
λέμε: "ρε'σεις, το έχω ξαναζήσει αυτό ακριβώς έτσι".
Παρατηρείται με φανερή προειδοποίηση όταν συμβαίνει, δηλαδή πριν ολοκληρωθεί το γεγονός που (ξανα)ζείς, ήδη το έχεις καταλάβει.
Φαντάσου τι ταχύτητα έχει η σκέψη μας που μπορεί μέσα σε έναν πανζουρλισμό γεγονότων (ας πούμε) να παρατηρήσει κάτι σαν αυτό
βάζοντας στην άκρη για λίγο όλα τα υπόλοιπα της ζωής μας. Για περισσότερες πληροφορίες ανέτρεξε και γκουγκλάρισε την λέξη "προμνησία"
με όλα τα παρελκόμενα που θα βρεις. Υπάρχουν είδη, θεωρίες, πορίσματα και "καταρρίψεις" μπουρδολογιών.
Αν πάλι αυτό που σου συμβαίνει έχει μεγάλη συχνότητα (παρουσιάζεται συνέχεια) αλλά και διάρκεια γεγονότων, τότε είναι κάτι άλλο.
Προσωπικά δεν ξέρω τι. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα θα μου άρεσε να βλέπω ένα "ξερό" μέλλον χωρίς να μπορώ να εξηγήσω την διεργασία.
Σε άλλους πάλι, αρέσει και το ψάχνουν. Ίσως να πρόκειται για μια ενδόμυχη ανάγκη να διαφέρουν, η οποία πηγάζει από πολλές αιτίες
με χειρότερες την ψευτοπερηφάνεια και τον κομπλεξισμό. Ίσως...

Φιλικά ως συμβουλή...μείνε στο καθαρό μυαλό και στην ταπεινότητα.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 26-05-15 στις 14:29
Απάντηση με παράθεση