Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #579  
Παλιά 12-01-08, 01:40
Το avatar του χρήστη Φοίβος Καλφόπουλος
Φοίβος Καλφόπουλος Ο χρήστης Φοίβος Καλφόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2003
Μηνύματα: 399
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλα,,οπως πολλες φορες εχω ρωτησει Τεκτονες,γιατι δεν βγαινει προς τα εξω ο Τεκτονισμος και οταν λεω προς τα εξω,εννοω να γινει μια δημοσια τελετη,να βγουν για καφε και να συζητησουν αυτα που λενε στη διαρκεια των εργασιων της Στοας;Δεν εχω παρει ικανοποιητικη απαντηση.
Ποιος ο λογος το 2008 σε ενα δημοκρατικο κυριως πλανητη,να μαζευονται καποιοι και να κανουν κατι κρυφα;
«θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω. Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας»

Ορφέας

<<ΓιΆ αυτό οι κατέχοντες την γνώση δεν αρέσκονται στους πολλούς ούτε οι πολλοί τους θέλουν. Τους θεωρούν μανιακούς και τους περιγελούν, και τους μισούν και τους καταφρονούν και σε ορισμένες περιπτώσεις τους φονεύουν.

Τις συζητήσεις με τους πολλούς να τις αποφεύγεις. Δεν θέλω να τους αποφεύγεις από φθόνο, αλλά διότι από τους πολλούς θα θεωρηθείς γελοίος. Και αυτά τα λόγια έχουν ελάχιστους ακροατές και σύντομα ούτε λίγους θα έχουν. Έχουν κάτι ιδιαίτερο μέσα τους αυτά τα λόγια, τους κακούς τους παρορμούν μάλλον προς την κακία, γιΆ αυτό πρέπει να αποφεύγει κανείς τους πολλούς, επειδή αυτοί δεν αντιλαμβάνονται την αρετή των λόγω αυτών...>>Λόγοι, ΙΧ, 4



<<Δεν αρμοζει εις τους Μεμυημενους να κανουν επιδειξιν γνωσεων εις τους αμυητους , οι οποιοι εχουν ωσαν κινητρον την περιεργειαν και οχι την μεταστροφην προς την Αληθειαν >>


<<Αποκαλυφθέντα μυστικά χάνουν την αξία των και βεβηλούμενα χάνουν την δυναμίν των. Γι αυτό μη ρίψης μαργαρίτας προ των χοίρων και μη σκορπίσης ρόδα προ των όνων>> Αλχημιστικοί γάμοι του Χριστιανού Ροδόσταυρου





...58 σελίδες...Ουάου
__________________
www.brainchange.gr . : Use your Brain for Change : .
Απάντηση με παράθεση