Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #830  
Παλιά 10-11-14, 15:30
MrHandsome Ο χρήστης MrHandsome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα.

Βασικά διαβάζοντας τα λεγόμενα του Vassilis1 και xtabay, νιώθω ότι διαβάζω δυο άτομα με το ίδιο ψυχολογικό προφίλ. Δυο απόλυτους ανθρώπους. Και οι δυο δεν επιχειρηματολογείτε, παρά αμύνεσθε των θέσεων σας.

Vassilis1 μια ερώτηση θέλω να σου κάνω: Λες ότι η Αγία Γραφή έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει , ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει.

Κατά ΚΑΠΟΙΟ τρόπο δεν θα διαφωνήσω. Ομως, δεν μπορώ παρά να έχω μια απορία:

Είσαι σίγουρος ότι τα λέει όπως τα σκέφτεσαι εσύ;
Ενδεικτικά και αν θες απάντησε μόνο σε αυτό:
Το πρωτότυπο αναφέρει τον θεό που μας έφτιαξε Ελοχείμ. Προ της γνωστής μετάφρασης. Τι θέλει εκεί να πει ο ποιητής; Και είναι πλυθηντικός η ενικός;


xtaray θεωρώ ότι η απιστήμη και ο εσωτερισμός μπορούν να συμβαδίσουν, καθώς μιλάνε με άλλη γλώσσα για τα ίδια πράματα. Εχω όμως μια απορία για αυτά που λες.
Εχεις αναφέρει ότι η συνείδηση είναι εγκεφαλική. Η επιστήμη δε, με τη μορφή φαρμάκων μπορεί και "ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ" ως ένα βαθμό τις ψυχικές ασθένειες.

Το θέμα φίλε μου έιναι ότι αντίθετα με τι θεωρείς, ο άνθρωπος στην πλειοψηφεία της ύπαρξης του, δρα και αντιδρά μηχανικά, και όχι συνειδητά.
Οι δε σκέψεις του είναι αποτέλεσμα συναισθημάτων και ερεθισμάτων της καθημερινότητας. Η συνείδηση δεν έχει να κάνει με συναισθήματα και ερεθίσματα. Είναι ας πούμε, ο χειριστής πίσω από το μηχάνημα που επεξεργάζεται τις πληροφορίες, και την περισσότερη ώρα το έχει στο auto.
Ο λόγος που δεν μπορείς να τον δεις, είναι ακριβώς ο ίδιος που αν ήσουν ήρωας ηλεκτρονικού παιχνιδιού δεν θα μπορούσες να δεις αυτόν που κρατάει το τηλεχειρηστήριο. Θα καταλάβαινες μόνο τα κουμπάκια που πατάει.
Ακόμα, η συνείδηση, (αν και αυτό είναι δύσκολο να το κατανοήσουμε, αλλά ας το πούμε), δεν είναι ατομική αλλά κατά βάση συλλογική. Οταν δηλαδή σου περιέγραψα αυτόν που κρατάει το τηλεχειριστήριο, η περιγραφή μου είναι μάλλον ελλιπής και λανθασμένη, και έγινε χάριν παραδείγματος.

Σε συλλογικό επίπεδο αναφέρεται σε όλους τους ανθρώπους, και σε ατομικό, είμαστε και μεις ένα μέρος του όλου.

Μην το προεκτείνω έχουμε χρόνο να συζητάμε.
__________________
Μετά τιμής... ο μικρός Κθούλου...
ή αλλιώς...Ιταλός
Απάντηση με παράθεση