Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 14-06-05, 21:56
niva Ο χρήστης niva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Μιας και τελικά είναι γεγονός ότι σ'αυτό εδώ το φορουμ παίζουμε με τις λέξεις και τα copy/paste (όπως και στο παρελθόν) και ξεφεύγουμε της ουσίας , ας είναι, ας μπω κι εγώ στον χορό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Το βασικό σου λάθος είναι ότι γνωρίζω και τι προκαλεί το φαινόμενο και από που προέρχεται και πότε συμβαίνει, και κυρίως, πως σταματάει να συμβαίνει. Η "επιστήμη" δεν ξέρει τίποτ' απ' αυτά. Για την ακρίβεια, για την ώρα δεν ξέρει καν τη μελέτη μου, αλλά πιστεύω πως θα την μάθει...
Φυσικά και έχω βιώσει τη Σκιά. Το τι πιστεύεις είναι δικό σου θέμα. Δεν μπορώ να σου κάνω επέμβαση στον εγκέφαλο για να παρέμβω στα 'κριτικά' σου κέντρα... Αυτά τα κάνουν οι Ψυχίατροι...
και
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Κατά πόσο "Ελεγχόμενες" θα είναι οι συνθήκες, δεν ξέρω, γιατί δεν έχουμε ακόμα επινοήσει ενεργειακά λουριά, αλλά σε πληροφορώ είναι πολύ απλό να "καλέσεις" τη Σκιά... Photos υπάρχουν, αλλά δεν τις έχω τραβήξει ο ίδιος κι έτσι δεν μπορώ να εγγυηθώ για την εγκυρότητά τους. Και να ήταν έτσι πάντως, είμαι σίγουρος ότι σ' εσένα θα έμοιαζαν με "παραμύθια της Χαλιμάς"...
με λίγα λόγια μπορείς άνετα να καθορίσεις τον χρόνο και τόπο εμφάνισής της. Στήσε μερικές κάμερες και φωτογραφικές και δώσε μας αποδείξεις. Ιδού η Ρόδος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Μόνο έτσι έχεις την ευκαιρία να απευθυνθείς σε εκατοντάδες χιλιάδες, και αν δεν τους λύσεις τις απορίες, τουλάχιστον να τους βάλεις να προβληματιστούν. Ξέρεις το μεγάλο ποσοστό των τηλεθεατών, ούτε μπαίνει στο metafysiko.gr, ούτε διαβάζει περιοδικά και βιβλία. Κάτι λοιπόν πρέπει να τους δόσει μια ώθηση προς τα εκεί...
Αυτό στα *βιβλία* μου ονομάζεται marketing (αν όχι κάτι χειρότερο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Επίσης, τέτοιοι γρίφοι ασφαλώς και δεν λύνονται μέσα σε δύο-δυόμισυ ώρες, απ' τη στιγμή που συνήθως έχουν γραφτεί χιλιάδες βιβλία για το κάθε θέμα και δεν τους έχουν λύσει. Απ' την άλλη, δεν γνωρίζω καμία εκπομπή και σε ξένα κανάλια που αφιερώνει τόσο χρόνο για κάτι αντίστοιχο.
Science tests faith της Fox μήπως? (αποδείχτηκε πολλάκις μπουρδολογία και στημένο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Αν κερδίσω χρήματα απ' τη συγκεκριμένη μελέτη, αυτό θα γίνει στο εξωτερικό, μια και μου έχουν ήδη γίνει προτάσεις για να παραστώ σε κάποια συνέδρια, στην Καλιφόρνια (όχι Ψυχιάτρων). Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την όποια προβολή στην Ελλάδα, επομένως δεν στέκουν τα σχόλιά σου περί κερδοσκοπίας ή "διαφήμισης".Αν ήταν έτσι θα έγραφα το βιβλίο κατευθείαν στ' Αγγλικά (όπως θα κυκλοφορήσει στη συνέχεια) και όχι αντίστροφα...
Φυσικά και θα ήταν καλό να μπορώ να κερδίσω ικανοποιητικά χρήματα από κάποιο βιβλίο, ώστε να μην χρειάζεται να κάνω και άλλη δουλειά, ώστε να μην μου μένει χρόνος μόνο μεταξύ 11 το βράδυ και 6 το πρωί για διάβασμα και γράψιμο, ώστε να μην κοιμάμαι καθημερινά μονάχα τέσσερις ώρες, εξοθώντας στα όρια τον οργανισμό μου. Αλλά εκεί που μπορώ να μοιράσω τη γνώση "ελεύθερα" το κάνω. Για παράδειγμα, πέρα από τα περιοδικά, γράφω και στο fanzine 'Heaven Street', που διανέμεται δωρεάν.
Άρα με λίγα λόγια και πάλι εμπλέκεται ο όρος οικονομικό όφελος.Δεν σου ζήτησε κανείς να πιέζεις τον εαυτό σου για κάτι που είτε θεωρείς χόμπυ, είτε το κάνεις για να βοηθήσεις πραγματικά τον *ανύποπτο* συνάνθρωπό σου *ανοίγοντάς του τα μάτια*.Εκτός και πάλι εάν πρόκειται για εργασία με επαγγελματικό προσανατολισμό και κατ' επέκταση...οικονομικό όφελος και πάλι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Προσβλητικός είναι ο τρόπος με τον οποίον προβάλλεις την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψή σου. Με τον αέρα του "...μα τι βλακείες κάθεστε και συζητάτε; Εγώ που είμαι εξυπνότερος, έχω λύσει το μυστήριο και θα σας πω τι συμβαίνει!"
και
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Ε, αφού "πρέπει" και αφού το "επιδεικνύεις" εσύ, τότε να στραφούμε...
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω...ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Οκ. λοιπόν, Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή, στο metafysiko.gr είσαι γιατί βρίσκεις χαλαρό το περιεχόμενό του, γιατί σου αρέσουν τα παραμύθια, για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου... No comment.
Ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους δεν νομίζεις? Εάν το φορουμ αυτό δεν είναι ανοιχτό προς το ευρύ κοινό με την πληθώρα απόψεων και θέσεων τότε καλό θα ήτανε να το κάνουν Members only. Να μπαίνουν ομοϊδεάτες μόνο, να φωνάζει ο ένας *Μαύρο* και να ακολουθεί ο όχλος από κάτω κάνοντας αντίλαλο.Αν και πιστεύω ότι η άποψή σου τελικά ΔΕΝ εκφράζει και τους δημιουργούς του φορουμ αυτού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Κάνεις μεγάλο λάθος. Γενικά τα βιβλία και τα περιοδικά δεν πουλάνε στις μέρες μας, εκτός αν το ποσοστό 1/1000 σε σχέση με τον πληθυσμό σου φαίνεται... αυξημένο.
Εδώ εσύ κάνεις λάθος. Αυτά που πουλάνε είναι οι διάφορες πορνοφυλλάδες τύπου Cosmopolitan και τα του *υπερφυσικού* ως νέα μόδα. Τι νομίζεις ότι πουλάει? Το National Geographic?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Εμένα όμως μ' ενδιαφέρει ο κόσμος που έχει το πρόβλημα, κι όχι οι Ψυχίατροι. Άλλοι θα μιλήσουν σε τέτοια συνέδρια για λογαριασμό μου. Εγώ απλά θα φροντίσω να τους γνωστοποιήσω την έρευνά μου.
Δείξε τότε το ανάλογο *ενδιαφέρον* για τον κόσμο, φτιάξε ενα site και δημοσίευσε την *μελέτη* σου εκεί . Επίσης κάπου αλλού είπες ότι θα λάβεις μέρος σε συνέδριο *επιστημόνων* που ΔΕΝ ειναι ψυχίατροι. Γιατί? Επειδή θα εκλάβουν θετικά και αβίαστα την μελέτη σου? Μήπως η ψυχίατροι θα σε αντικρούσουν και θα φύγεις σαν βρεγμένη γάτα? Λέω τώρα.Το όλο σενάριο που θυμίζει τον τύπο που προσφάτως διαφήμιζε στο ευρύ κοινό την ανακάλυψή ενός φαρμάκου που καταπολεμούσε τον καρκίνο. Σε επίσημη πρόσκληση του ΕΟΦ για έλεγχο του σκευάσματος ο τύπος την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
εν έχω δει κανέναν επιστήμονα να το κάνει αυτό. Αντίθετα, απ' ότι ξέρω, οι Ψυχίατροι ξεκινούν να χρεώνουν από 60 EURO την επίσκεψη και πάνω (νομίζω παραπάνω κι απ' τα μέντιουμ και τις καφετζούδες) και συνήθως χρειάζονται πολλέεες επισκέψεις, για να καταλήξουν σε κάποιο χάπι που απλά θα ναρκώσει τη συνείδηση του "ασθενή".
Μάλλον δεν θα ξέρεις καλά τα πράγματα...Χρεώνουν κατά πολύ περισσότερο
οι διάφορες καφετζούδες και μέντιουμ και μάλιστα με τον πλέον χυδαίο τρόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Δεν νομίζεις ότι παρα είσαι υπερβολικός; Μήπως μπερδεύεις λίγο τις εποχές; Μήπως ταυτίζεις την εκκλησία του παρελθόντος με το μεταφυσικό;
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός.Βλ. μαζικές αυτοκτονίες αιρέσεων στις ΗΠΑ και σε άλλα μέρη του κόσμου. Και όχι δεν ταυτίζω την εκκλήσία του παρελθόντος με το μεταφυσικό αλλά με την εμμονή , υποστήριξη, διόγκωση και συντήρηση των δεισιδαιμονιών με σκοπό ακριβώς αυτό, τον πλήρη έλεγχο της αμόρφωτης μάζας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Τις έχω πρώτος καταγράψει στο πρώτο σχετικό άρθρο που δημοσίευσα.
Αν θεωρούσα ότι η Σκιά ανήκει στο χώρο του Φανταστικού, θα έγραφα ένα μυθιστόρημα. Νομίζω πως θα κατάφερνα μια χαρά, θα χρειαζόταν ίσως πολύ λιγότερο χρόνο μελέτης, θα ολοκληρωνόταν πολύ γρηγορότερα, καθώς η δομή του θα ήταν απλούστερη, και πιστεύω πως θα είχε πολύ καλύτερες πωλήσεις...
Νομίζεις ότι πετυχημένοι συγγραφείς του φανταστικού γράψαν ότι γράψαν εν νυκτί? Ο Τόλκιν δεν έκανε έρευνες σε τοπικές παραδόσεις και μύθους? Ο Πόε? ο Λάβκραφτ? Ακόμη ακόμη και αυτός ο Βερν νομίζεις ότι έγραφε ότι του κατέβαινε σε κατάσταση νιρβάνα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Τέλος, για το "ταλέντο" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά όταν λασπολογείς εναντίον μου, πρέπει να απαντήσω στις κατηγορίες. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να το κάνω μέσα σ' αυτό το topic.
Αναφερόμουν στον JAoG

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Επειδή είναι λάθος να μονοπωλούμε το topic με θέματα που δεν ταιριάζουν εδώ, αν θέλεις συνέχισε να στέλνεις τις όποιες κατηγορίες σου σε ιδιαίτερο topic με θέμα "Οι τσαρλατάνοι ερευνητές του μεταφυσικού".
Topic μόνο? θα έπρεπε να υπάρχει κατηγορία ολόκληρη σε φόρουμ που ΔΕΝ είναι μονόπλευρο.
Απάντηση με παράθεση