Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1206  
Παλιά 03-01-15, 11:07
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις καταλάβει ότι λες πως γνωρίζεις κάτι που συνέβει στο παρελθόν και επομένως δεν μπορείς να το ζήσεις; Αφού λοιπόν ανήκει στο παρελθόν και δεν μπορεί να επαναληφθεί το πιστεύεις και όχι το γνωρίζεις. Το ίδιο και το μέλλον. Πιστεύεις σε αυτό, χωρίς να γνωρίζεις τί μέλλει γενέσθαι.
Να υποθέσω ότι κατ' εσέ η σωστή διατύπωση είναι ότι "πιστεύεις" ο προ-προ-προ-προ-παπούς σου ήταν άνθρωπος και όχι κουνουπίδι. Όμως το γεγονός συνέβει στο παρελθόν, δεν μπορείς να το ζήσεις, δεν μπορείς να το επαναλάβεις.... άρα δεν μπορείς να γνωρίζεις ότι ήταν άνθρωπος, απλά το πιστεύεις....
Όμως η φύση εκτός από εκπλήξεις μας επιφυλάσσει μαι μια επαναληψημότητα φαινομένων. Από αυτή συγκεντρώνοντας στοιχεία καταλήγουμε μέσα από γενικεύσεις σε αρκετά ασφαλείς υποθέσεις. Έτσι δεν πιστεύτουμε απλά ότι ο προ-προ-προ-προ-παπούς σου ήταν άνθρωπος, μπορούμε να δεχθούμε ότι ήταν με βεβαιότητα.
Εκτός από την πρόσφατη καταγωγή σου, το πλήθος των στοιχείων που παρατηρούμε, με τις ανάλογες προσεκτικές γενικεύσεις, μας επιτρέπουν να κάνουμε και πολλές άλλες αρκετά ασφαλείς υποθέσεις. Πχ. ότι τα επίκτητα χαρακτηριστικά δεν κληρονομούνται, ότι το dna ρυθμίζει μεγάλο μέρος της γονιδιακής μας σύστασης, ότι υπάρχουν μεταλλάξεις και ότι μερικές κληρονομούνται, ότι οι μεταλλάξεις έχουν στατιστική συχνότητα, ότι έχουμε μικρά στοιχεία στο dna μας από τους neatertal, ότι εμφανίστηκαν βακτήρια που μεταβολίζουν συνθετικές ουσίες που δεν υπήρχαν στο παρελθόν, ότι η γενετική πληροφορία μπορεί να αυξηθεί, ότι οι περιβαλλοντολογικοί παράγοντες συστήνουν σε βάθος χρόνου σε γονοτυπικές αλλαγές, ότι τα έμβια όντα μπορούν να κατηγοριοποιηθούν με βάση ανατομικές ομοιότητες, οτι βασικές λειτουργίες είναι κοινές στο σύνολο των έμβιων όντων.
Όλα αυτά λαι πάμπολλα άλλα στοιχεία που έχουμε συγκεντρώσει μας επιτρέπουν να κάνουμε μερικές γενικεύσεις και για το μακρινό παρελθόν. Έτσι καταλήγουμε να διαλέξουμε μια θεωρία που να εξηγεί την παρατηρούμενη πολυπλοκότητα και ποικιλία των έμβιων όντων. Η μόνη κατάλληλη είτε σου αρέσει, είτε όχι, είναι η εξελικτική θεωρία. Και αυτό δεν το λέω εγώ, αλλά το σύνολο των ειδικών στο θέμα.
===========
Πάμε πάλι.
Ας πάρουμε δύο προτάσεις.
1. Υπάρχει ο πλανήτης Κρόνος.
2. Υπάρχουν λυκάνθρωποι (ο λόγος που διαλέγω τους λυκάνθρωπους είναι ότι είχα ένα φίλο που πίστευε στην ύπαρξή τους).

Είναι ισότιμες ως προς την αξιοπιστία τους οι προτάσεις; Προφανώς όχι. Η πρώτη είναι επαρκώς αποδεδειγμένη από την επιστήμη, και η δεύτερη απολύτως αυθαίρετη.
Σαν άτομα οι περισσότεροι μπορεί να πιστεύουμε ότι υπάρχει ο πλανήτης Κρόνος. Όμως ορισμένοι από εμάς έχουν ασχοληθεί και έχουν καταλήξει ότι πράγματι υφίσταται. Καθώς και ένα μεγάλο ποσοστό από όσους έχουμε ασχοληθεί κάπως με την επιστήμη, ΞΕΡΟΥΜΕ πως η επιστημονική μεθοδολογία είναι αρκετά αξιόπιστη, είναι για την ακρίβεια εξαιρετικά αξιόπιστη για θέματα που πλέον θεωρούνται δεδομένα. Η αποδοχή μας λοιπόν της ύπαξρης του Κρόνου, αλλά και η απόρριψη των λυκάνθρωπων δεν είναι θέμα πίστης, αλλά γνώσης. Φυσικά μιλάμε για γνώση στα μέτρα του ανθρώπινου είδους, και όχι για κάποια απόλυτη γνώση που ξεφεύγει από τα ανθρώπινα μέτρα. Έχουμε λοιπόν γνώση ή πίστη σαν κοινωνία για την πρώτη πρόταση;

Ανάλογα με ότι ισχύει για τον Κρόνο, τους λυκάνθρωπους, και τον προ-προ-προ-προ-παπούς σου ισχύει και για την εξελικτική. Φυσικά είναι αναμενόμενο να μην το κατανοείς και δεν είναι και κακό. Η επιμονή σου είναι όμως λάθος.
Αν πάρεις ένα άνθρωπο που δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με τον τεχονλογικό πολιτισμό θα του είναι αδύνατο να δεχθεί πως πατώντας ένα κουμπί ανάβει το φως. Ακόμα και αν το δει δύσκολα θα δεχθεί ότι είναι ένα φαινόμενο που στηρίζεται στις γνώσεις ανθρώπων και όχι στα μάγια....
Έτσι είμαστε και εμείς μπροστά στους ειδικούς. Αδυνατούμε να κατανοήσουμε την κβαντομηχανική ή την εξελικτική βιολογία αν δεν έχουμε ειδικευτεί σε αυτή. Προσωπικά έχει τύχει να έχω μια μικρή επαφή με σχολή θετικής κατεύθυνσης και διδάχθηκα πέντε πράγματα για βιολογία, αλλά η αποδοχή στηρίζεται κυρίως στο ότι κατανοώ πως μια γενικά αποδεκτή θεωρία της επιστήμης, διασταυρωμένη από πλήθος παρατηρήσεων, από ανεξάρτητες έρευνες, σε ικανό βάθος χρόνου, και από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους, αποτελεί την επαρκώς τεκμηριωμένη γνώση της κοινωνίας μας για το θέμα. Δεν πρόκειται λοιπόν για μια πίστη ή μια αυθαίρετη άποψη, αλλά για μια γνώση διαθέσιμη σε κάθε ένα που θα λιώσει τα παντελόνια του για να αποκτήσει πρόσβαση σε αυτή.
Όμως αν έχει τύχει να ξέρω πέντε πράγμα για βιολογία, δεν έχω γνώση για πολλά άλλα θέματα, πιθανά για θέματα που εσύ γνωρίζεις καλύτερα.

Παράθεση:
Lol όχι, αλλά καταλαβαίνω ότι ο καθένας μπορεί να βγάλει την θεωρία του και να κάνει τις πιο τρελές ερμηνείες.
Αφού συμφωνούμε ότι η καθολική εκκλησία μπορεί να έχει καλύτερη εικόνα για την συμβατότητα του δόγματος με την εξελικτική από σένα, είναι νομίζω καιρός να αναθεωρήσεις την άποψή σου ότι η εξελικτική είναι ασύμβατη με την θρησκεία και μια θεωρία που πρεσβεύουν άθεοι.

Παράθεση:
Στην κοσμοθεωρία του rados δεν μπορώ να συνειδητοποίσω ποιος είναι τελικά ο ρόλος του Θεού. Κάνει τί; Ορίζει μονάχα τους μυστικούς συνδυασμούς της ζωής και της τάξης, και αφήνει τα πάντα...να οργανωθούν, να ζωντανέψουν και να εξελιχθούν μόνα τους;

Αυτός είναι ένας άσπλαχνος Θεός που παρατάει το σύμπαν στην τύχη του και κάθεται και βλέπει στο διάβα των αιώνων τον πόλεμο, την φθορά, την δυστυχία, την αρρώστεια, τον θάνατο, μένοντας αμέτοχος.
Ο Θεός, αν υπάρχει, είναι δεδομένο ότι βλέπει στο διάβα των αιώνων τον πόλεμο, την δυστυχία, την αρρώστια, την πείνα, και τον θάνατο χωρίς να επεμβαίνει. Δεν είναι στοιχείο της κοσμοθεωρία μου, αλλά κάτι που μας αποδεικνύει η απλή παρατήρηση. Αν εσύ τον θεωρείς άσπλαχνο για αυτό, είναι δικό σου θέμα και αφορά την δική σου πίστη.
Εγώ απλά παρατηρώ ότι η θρησκεία συμβαδίζει πολύ καλύτερα με τις παρατηρήσεις μας, όταν θεωρούμε πως ο Θεός δεν επεμβαίνει, ή έστω επεμβαίνει σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Άρα η μη επεμβασή του, αφήνει ανοιχτή θεολογικά την υπόθεση ότι έχει δομήσει το σύμπαν, ώστε να μην απαιτείται η συνεχής επέμβασή του. Άλλωστε η συνεχής επέμβαση θα αντίκειτο εν μέρη προς την ελευθερία της βούλησης (σχετικά υπάρχουν αρκετά φιλοσοφικά κείμενα). Αυτά πάντα ως προς το κοινά αποδεκτό δόγμα.

Επειδή έχω παρακολουθήσει κάποιους χριστιανούς φιλοσόφους με αρκετά αιρετικές απόψεις, θα μπορούσα να σου δώσω και άλλες εξηγήσεις που να δικαιολογούν όλα τα δεινά που βιώνει ο άνθρωπος. Όμως μα και είναι απλά ευχάριστες απόψεις που δεν μπορώ να διασταυρώσω δεν σκοπεύω να γίνω απολογητής κάποιας θρησκευτικής προσέγγισης.
Η δική μου θέση είναι γνωστή και τη έχω δηλώσει από το πρώτο μου ποστ στο νήμα. Είμαι αγνωστικιστής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 03-01-15 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση