Θέμα: 25ος ΑΙΩΝ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 17-02-09, 20:17
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

-Η ψυχή, το ‘πρόγραμμα’ υπάρχει από το πρώτο κύτταρο, επειδή το πρώτο κύτταρο είναι όλη η εξέλιξή του, είναι εν δυνάμει άνθρωπος γι’ αυτό υπάρχει η ψυχή του. Το ‘πρόγραμμα’ δεν μπορείς να το αλλοιώσεις, όσο κακό και αν κάνεις, όση τρέλα και αν έχεις, η ψυχή μένει καθαρή ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς να αλλάξεις και να κερδίσεις την Αθανασία.
-Δεν γεννιέται όταν γεννιέται ο άνθρωπος. Το ‘πρόγραμμα’ υπάρχει από τη σύλληψη.
-Ακριβώς. Και πότε γεννιέται ο άνθρωπος;
- Όταν το έμβρυο βγει από το σώμα της μητέρας τότε έχουμε την εμφάνιση του ανθρώπου. Ο άνθρωπος για να γίνει Άνθρωπος πρέπει να ‘καταλάβει’, να αποκτήσει Πνεύμα. O Άνθρωπος Γεννιέται όταν αποκτήσει Πνεύμα.
-Ποια είναι αυτή η καθοριστική στιγμή; Ποιο είναι το καθοριστικό ‘κατάλαβα’ για την Γέννησή του;
-Δεν ξέρω…Ποιο είναι Κωνσταντήν;
-Πώς ενεργοποιείται το πρόγραμμα στο κομπιούτερ; Όταν παίρνεις ένα καινούργιο κομπιούτερ πώς το βάζεις σε λειτουργία;
-Δεν το ξέρω. Εδώ όλα τα χρησιμοποιούσαν ήδη, όταν ήρθα.
-Η εταιρία που κατασκεύασε το αρχικό πρόγραμμα δίνει κάποιους κωδικούς αριθμούς, τους χτυπάς στο κομπιούτερ και γίνεται αναγνώριση και ενεργοποίηση. Το ίδιο συμβαίνει και με το Πνεύμα.
-Δηλαδή;
-Το Πνεύμα Γεννιέται όταν ο άνθρωπος αναγνωρίσει τον Θεό.
Ο Αλέξανδρος σταμάτησε τις ερωτήσεις. Χρειάζονταν λίγο χρόνο για να σκεφτεί.
-Τώρα καταλαβαίνω τη διαφορά που έχει η ψυχή και το Πνεύμα. Ψυχή, δηλαδή συγκεκριμένο ‘πρόγραμμα’, έχουν και τα φυτά και τα ζώα, και να σου πω την αλήθεια το υποψιαζόμουν καιρό, Πνεύμα όμως μπορεί να έχει μόνο ο Άνθρωπος. Γι’ αυτό και ο Χριστός πάνω στο Σταυρό είπε ‘Παραδίνω το Πνεύμα μου’.
-Σωστά.
-Κωνσταντήν, αφού η ψυχή υπάρχει στο πρώτο κύτταρο και το κύτταρο είπαμε ότι είναι αθάνατο όταν τρέφεται, καταλαβένουμε ότι και η ψυχή είναι αθάνατη.
-Ακριβώς το αντίθετο, είπε χαμογελώντας ο Βιολόγος. Το κύτταρο είναι αθάνατο επειδή το ‘πρόγραμμα’ είναι αθάνατο.
-Τότε γιατί υπάρχει ο θάνατος; Και αν πούμε ότι ο άνθρωπος επειδή κάνει λάθη πρέπει να πεθάνει, τα φυτά και τα ζώα που ‘είναι’ και δεν κάνουν λάθη, γιατί πεθαίνουν;
-Μα δεν πεθαίνουν. Τη διαφορά έχει μία ελιά σήμερα από μία ελιά πριν 5 χιλιάδες χρόνια; Είναι η ίδια ελιά. Είναι η Ελιά. Το Είδος έχει σημασία. Το Είδος είναι αθάνατο.
-Μακάρι και ο άνθρωπος να ζούσε 5 χιλιάδες χρόνια.
-Ζει περισσότερα.
-Εννοείς ως Είδος. Εγώ λέω ξεχωριστά. Ο κάθε ένας να ζούσε …χίλια χρόνια.

19
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση