Θέμα: Μαγεία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-03-06, 11:02
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Και κάτι για να αναρωτηθείτε: Ο πρώτος άνθρωπος που κάλεσε "πνεύμα" από που έμαθε τα σύμβολα που μπορείς να χρησιμοποιείς για να φωνάξεις τα "πνεύματα"???
Λέτε να δοκίμαζε σύμβολα μέχρι να πετύχει το σωστό??
Προφανώς κάποιος ή κάτι του τα αποκάλυψε. Ε λοιπόν σας αφήνω να μαντέψετε τί ή ποιός του τα αποκάλυψε.
Δεν ξέρω ακριβώς τι υποννοείς αγαπητέ R-b-t3r, αλλά θα μπορούσε μια τέτοια "γνώση" να έρθει από μόνη της. Δηλαδή, να έγινε (αν όχι τυχαία) τουλάχιστον χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο αυτή η επίκληση. Ίσως πάλι να εμφανίστηκε μόνο του το πνεύμα και να είπε μετά πώς μπορεί κάποιος να το καλεί. Όλα αυτά όμως είναι λίγο έως πολύ αστήριχτα και αερολογίες, αφού δεν ξέρουμε πότε εμφανίστηκε το πρώτο πνεύμα, σε ποιον και γιατί. Επίσης δεν ξέρουμε ακριβώς την υπόσταση των πνευμάτων. Είναι όλα σατανικά ή υπάρχουν και καλά πνεύματα που μπορείς να καλέσεις; Αυτό το θέμα νομίζω είναι πολύ αόριστο και μπορούμε πολύ εύκολα να βγάζουμε συμπεράσματα, που όμως δεν έχουν κανένα νόημα.

Επίσης, με τον όρο "μαγεία" δε νομίζω ότι εννοούμε μόνο την επίκληση πνευμάτων, δαιμόνων και άλλων τέτοιων ( ). Ο όρος περιλαμβάνει και διάφορες ενέργειες (πράξεις) που κάνει ο "μάγος" για να πετύχει κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Ο σκοπός του μπορεί να ποικίλει. Μπορεί να θέλει να αλλάξει κάποιο αντικείμενο, μπορεί να θέλει να βλάψει κάποιον, μπορεί να θέλει να βοηθήσει κάποιον, να θέλει να μεταμορφωθεί, να θέλει να επικοινωνήσει. Τέλος ένας "μάγος" μπορεί να έχει μοναδικό στόχο τη δική του θεοποίηση ή την αθανασία. Πολλά μπορεί...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση